20 Temmuz 2020

10 Maddede Pelin Esmer ve Filmleri

Elif Ece Altınok

~6dk

Pelin Esmer kurmaca filmleriyle ve belgeselleriyle ünlü bir Türk senarist ve yönetmendir. Tribeca, Tallinn, Siyad ve daha birçok film festivalinden ödüllerle dönmüş olan Pelin Esmer, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur.

Boğaziçi Üniversitesinden mezun olmasının ardından Sinefilm adında, bağımsız film projelerine ağırlık veren bir yapım şirketi kurmuştur.

Koleksiyoncu, 2001

Seyirci karşısına çıkan ilk eseri, 2001 yapımı Koleksiyoncu’dur. Koleksiyoncu belgesel türündedir ve izlediğimiz kişi aslında Pelin Esmer’in öz amcası Mithat Esmer’dir. Belgeselde, 70 yıldan uzun bir süre zarfı boyunca akla gelebilecek her şeyin koleksiyonunu yapan Mithat Esmer’in hikayesi anlatılır.

Oyun, 2005

2005 yılında Oyun adlı belgeseliyle izlediğimiz Pelin Esmer, Toroslarda yaşayan bir grup köylü kadının kendi yaralarından ve yaşanmışlıklarından ilhamla kaleme aldıkları tiyatro oyununa hazırlanma ve sergileme sürecini anlatır. Hazırladıkları oyunlarının adı ise, Kadının Feryadı’dır. Oyun, Pelin Esmer’e Tribeca Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yeni Belgesel Film Yönetmeni Ödülü’nü getirmiştir. Ayrıca 2 tanesi Türkiye kökenli 12 ödül daha kazandırmıştır.

Kraliçe Lear, 2019

Oyun’un yanı sıra 2019 yılında gösterime giren Kraliçe Lear da yine belgesel türündedir. Shakespeare’in ünlü eseri Kral Lear’ın Mersin kadınlarının elinde Kraliçe Lear’a dönüşmesi yolculuğunu konu alır. Bu yolculuk süresince kulaklarda hoş bir tını bırakan film müzikleri ise, Kraliçe Lear’a 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nin En İyi Müzik Ödülü’nü getirmiştir.

Kraliçe Lear, Pelin Esmer filmlerinin, film müziği kategorisinde aldığı ilk ödül olma niteliğine sahiptir.

Pelin Esmer’in filmlerinde sıklıkla yer verdiği konulara baktığımızda; birey-toplum çatışmaları, insan ilişkileri ve ötenazi, kürtaj gibi çokça tartışılan toplumsal meselelerin olduğu bir desen görmek mümkündür.

11’e 10 Kala, 2009

Kurgu film kategorisindeki ilk filmi, 11’e 10 Kala’dır. Koleksiyoncu belgeselinde olduğu gibi bu filmde de başrolde Pelin Esmer’in amcası Mithat Esmer’i ve Nejat İşler’i izleriz. 11’e 10 Kala, Mithat Esmer’in, kelimenin tam anlamıyla, ele avuca sığmayan koleksiyonlarını; Mithat Bey ve apartman sakinleri arasındaki problemleri, Kapıcı Ali’yi; aşağılık kompleksini, açgözlülüğü ve en sonunda da kader birliğini ve neden 11’e 10 kaldığını anlatır. Pelin Esmer’in ilk kurmaca filmi olmasına karşın 18 ödüle layık görülmüştür.

Gözetleme Kulesi, 2012

2012 yapımı Gözetleme Kulesi’nde, bir bekçi ve genç bir kızın, bir otoyol kenarında kesişen yollarını ve sorunlu yaşamlarını izliyoruz. Sınırlı sayıda mekanda geçen filmde, Karadeniz ormanlarının yarattığı özgürlük hissinin, karakterlerin gelişiminde önemli bir role sahip olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Başrollerde Olgun Şimşek ve Nilay Erdönmez’i izlediğimiz Gözetleme Kulesi, Türkiye prömiyerini yaptığı Adana Altın Koza Film Festivali’nden 5 ödülle ayrılmıştır. Ayrıca uluslararası arenada Toronto ve Rotterdam Film Festivali gibi dünyaca ünlü birçok festivalden de birçok ödül toplamıştır.

İşe Yarar Bir Şey, 2017

Neredeyse yarısı bir tren yolculuğunda geçen ve çekimleri birkaç farklı şehirde gerçekleşen 2017 yapımı, İşe Yarar Bir Şey, bir anda birbirlerinin yol arkadaşı haline gelen 2 kadının değişen dünyalarını büyülü bir şiirsellik, sayısız motif ve metaforla anlatır.

Mezunlar günü yemeğine gitme niyetiyle yola çıkan Leyla’yı, iş görüşmesine (!) giden Hemşire Canan’ı, bir pencere ardında geçen hayatları ve de ‘’Sarı Çiçeği tekrar görebilmeyi’’ anlatan film, aldığı 33 ödülle Esmer imzalı yapımlar arasında şimdiye kadar en çok ödül almış yapım konumundadır.

Kurmaca film kategorisinde izlediğimiz İşe Yarar Bir Şey’in senaryosunun birkaç sefer değişikliğe uğradığını bir söyleşisinde dile getiren Pelin Esmer, değişmeyen tek kısmın finalin nasıl olacağı olduğunu, ‘’Filmde her şeyden önce final ortaya çıkmıştı ve biz bir nevi oraya doğru yürüdük’’ sözleriyle ifade etmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Elif Ece Altınok

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.