3 Haziran 2021

İhtiyacımız Olmayan Ama Satın Almaya Devam Ettiğimiz 10 Gereksiz Şey

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Birtakım Temizlik Ürünleri

Temizlik bezleri genellikle pahalı ürünler olmasa da, ticari bir mutfak işletmiyorsanız ihtiyaç duyacağınız malzemeler değiller. Belirli aralıklarla aldığımız bezler yerine, eski tekstil ürünlerini keserek bez olarak kullanabiliriz.

Buna ek olarak; ahşap gibi bazı döşeme malzemeleri dışında, evimizdeki her farklı yüzey için farklı bir temizlik ürününe ihtiyacımız yok. Islak zeminler başta olmak üzere pek çok yüzeyde aynı temizlik ürününü kullanabileceğiniz gibi, çevreye zarar vermeyen temizlik ürünlerini kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz.

temizlik bezi

Şans Oyunları ve Piyango Biletleri

Pek çoğumuz şans oyunlarına harcadığımız paranın gereksiz olduğunu kabul etsek de, o şanslı kişi olacağımıza inanarak şans oyunları oynamaya devam ediyoruz. Üstelik kazanma olasılığımızın ne kadar düşük olduğunu da bilerek… 

şans oyunları

Özel Mutfak Malzemeleri

Muz dilimleyiciler, sarımsak soyucular, patates doğrayıcılar, makarna kesiciler, yaprak sarıcılar,… Bu liste saymakla bitmeyecektir. Eğer özel bir ilginiz ya da ticari bir işletmeniz yoksa, bu tür malzemeler genellikle birkaç defa kullanılıp dolaplarınızı işgal etmekten başka bir işe yaramayacaktır.

meat grinder

Uzatılmış Garantiler ve Sigortalar

Tüketici raporlarına göre; uzatılmış garantiler veya ürünlere özel sigortalar genellikle daha pahalıya mal oluyor. Çünkü ürünler çoğu zaman uzatma süresinden sonra hasar alıyor ve bu güvenceler yerine, ürünü tamir ettirmek çok daha ucuza mal oluyor.

sigorta

Kokulu Çöp Torbaları

Kokulu çöp torbaları çoğu zaman kokusuz olanlara kıyasla daha maliyetli oluyorlar. Çöpün güzel kokması yerine, çöpleri daha sık atmayı veya büyük bir çöp kovası satın almayı tercih edebilirsiniz.

çöp torbası

Oyun İçi Satın Alımlar

En basitinden en karmaşığına, oyunlar bağımlılık yapabiliyorlar. Bu alışkanlığı kırmak her ne kadar zor olsa da, oyun içinde ekstra ücret ödemenin size bir yararı olmadığını biliyorsunuz.

Kredi kartı ekstrenizde birkaç cana veya güçlendiricilere verdiğiniz ücretleri görmek istemiyorsanız, uygulama ve oyunlarınızdan kredi kartı bilgilerinizi kaldırabilirsiniz.

oyun

Önceden Dilimlenmiş ya da Tek Tek Paketlenmiş Gıdalar

Önceden kesilmiş ve paketlenmiş meyveler, sebzeler, etler ya da peynirler; ambalajları ve gıdaların besin değerlerini israf etmenin yanı sıra daha yüksek fiyatlarla satılıyorlar.

Bunun yerine ürünleri doğal haliyle, ancak size yetecek miktarda almayı tercih edebilirsiniz.

sebzeler

Tek Kullanımlık Yemek Takımları

Tek kullanımlık kağıt veya plastik ürünler, bütçenizin yanı sıra doğayada zarar veriyor. Her ne kadar maliyetleri düşük gibi görünse de, zaman içinde harcadığınız para miktarının arttığını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Tek kullanımlık ürünler yerine, yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir ürünleri tercih ederek hem bütçenize katkı sağlayabilir hem de doğaya daha az zarar verebilirsiniz.

tek kullanımlık yemek takımı

Spor Salonu Üyelikleri

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı kalmak için çok önemli. Ancak çoğumuz üye olduktan sonra birkaç seferden daha fazla spor salonlarına gitmiyoruz. Bir spor salonuna üye olmak yerine, formda kalmanıza ve düzenli olarak egzersiz yapmanıza yardımcı olacak çevrimiçi uygulamaları deneyebilir ve bir egzersiz arkadaşı bularak kendinizi motive edebilirsiniz.

spor salonu

Tek Kullanımlık Jiletler

Tek kullanımlık jiletler keskinliklerini hızlı bir şekilde kaybettikleri için oldukça sık satın alınıyorlar. Bunların yerine bir kez satın aldığınızda daha uzun süre kullanabileceğiniz ve yalnızca başlıklarını değiştirerek kullanmaya devam edebileceğiniz jiletleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca ilk seferde daha maliyetli olsa da, yıllarca kullanabileceğiniz bir tıraş makinesi satın alarak hem uzun vadede bütçenize katkıda bulunmuş olursunuz hem de tek kullanımlık jiletlerin doğada yaratacağı tahribatı düşürebilirsiniz. 

jilet

BONUS I

Evcil Hayvan Kostümleri

Bizlerle hayatı paylaşan hayvanların bir kıyafete ihtiyacı olmadığını aslında hepimiz biliyoruz. Ancak buna rağmen, onlara kış aylarında, yaz aylarında ya da özel günlerde giyecekleri kıyafetler almayı sürdürüyoruz.

evcil hayvan kostümü

BONUS II

Kar Küreleri ve Diğer Biblolar

Bir anlamı ve anısı olanlar hariç, hediye ettiğimiz ya da kendimize aldığımız biblolar pratik bir işlevlere sahip olmadıkları halde almaya devam ettiğimiz ve asla ihtiyacımız olmayan şeyler arasında yer alıyorlar.

kar küresi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.