7 Temmuz 2022

İçinizi Isıtacak Sımsıcak 10 Aile Tablosu

Sosyaliize

~6dk

Yazın gelmesi ile körpe yavrular okul yoğunluklarına bir müddet ara verip ailelerine zaman ayırabildiler. İşte, tam da böyle zamanlarda aile bağlarını kuvvetlendirecek, çocuklar ve ebeveynler arasında sımsıcak sevgi bağlarını güçlendirecek aile temalı 10 tabloyu sizlerle paylaşmak istedim.

Mutluluğun Resmi, Dianne Dengel

1939, ABD doğumlu ünlü ressam Dianne Dengel’in en meşhur tablosudur, “Mutluluğun Resmi”. Bu resimde 6 çocuklu bir aile ve evcilleştirilen hayvanların, yıkık dökük bir evde kıt kanaat yaşamları ama mutlu oluşları göze çarpıyor.

Dianne, Amerika’da ekonomik durumu çok da iyi olmayan bir ailede büyüdü. Kızlarındaki resim yeteneğini fark eden ailesi, ona karton ve yağlı boya temin ederek ilk amatör resimlerini yapmalarını sağladı. Bu sayede yeteneklerini geliştiren Dengel, 2000’li yıllarda artık dünyaca tanınmış ünlü ressamlardan biriydi.

dianne dengel mutluluğun resmi

Buğday, Turgut Zaim

1906, İstanbul doğumlu olan Turgut Zaim, Anadolu köylerinin kendi halinde yaşantılarını ve folklorik ögeleri resimlerinin konusu edinir. Yöresel Anadolu kadını ve onun çalışkanlığı baskındır Zaim’in resimlerinde. Bu anlamda Konya, Sivas, Tokat ve Nevşehir gibi illeri köy köy gezerek eserlerine ilham kaynağı bulmuştur.

Nitekim Buğday isimli tablosunda da Zaim, bir gelinle kaynatasını diz dize verip otururlarken, başlarında da “evin oğlu” pozisyonundaki bir genç dururken resmetmiştir.

Buğday, Turgut Zaim

İsmail Hikmet Ertaylan ve Ailesi, Naci Kalmukoğlu

Naci Kalmukoğlu 1900’lerin ilk yarısında İstanbul’un soylular cenahında yaşam sürmüş ve hayat tecrübelerini yine bu çevrede edinmiştir.

Söz konusu tablo ise, Kalmukoğlu’nun zamanın en üstün Türkologlarından ve Türk edebiyatı profesörlerinden biri olan Ordinaryus Profesör Dr. İsmail Hikmet Ertaylan’ı müteşerrif ailesi ile birlikte resmettiği tablosudur.

İsmail Hikmet Ertaylan ve Ailesi, Naci Kalmukoğlu

Sorun Sorum Sergisi – 5. Resim, Neşet Günal

90’lı yıllara damga vurmuş Türk ressamlarımızdan Neşet Günal, bu resminde aslında biraz da kendini anlatmıştır. Yaşadığı coğrafyanın köy ve tarım arazilerinde, hayatın zorluklarını daha çocuk yaşta tanıyıp buna göğüs germiş çocukları, onların müzmin sebatkar anne-babalarını resmediyor.

Sorun Sorum Sergisi - 5. Resim, Neşet Günal

A Happy Family, Eugenio Eduardo Zampighi

1859, İtalya doğumlu ressam Zampighi’nin tuval üzerine yağlıboya ile yapmış olduğu tablo, mutlu bir köy ailesini anlatıyor. Eserin isminin Türkçe karşılığı, “Mutlu Bir Aile”.

Ailede iki kadın, iki adam ve bir çocuğun kundaktaki minik bir yavruyu severkenki halini görüyoruz ve bebek de dahil resimdeki herkes mutlu. Ayrıca kedi, civciv ve bir tavuk bu mutlu aileye eşlik ediyor.

A Happy Family, Eugenio Eduardo Zampighi

Seeking The New Home, Newell Convers Wyeth 

“Yeni Eve Taşınma” adlı tabloda artist Nevell Convers, yeni evlerine taşınmakta iken yolculuk esnasında mütevazı bir yemek molası veren dört kişilik bir aileyi resmediyor.

Newll Convers 1882 Amerika doğumlu bir sanatçıdır. Resimlerinin konusunu çoğunlukla askerler, askerlik, kahramanlık ve zorluklara göğüs germe temaları oluşturur.

Seeking The New Home, Newell Convers Wyeth

One of The Family, Frederick George Cotman

“Ailelerden Biri” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz tablo, Rönesans zamanında mutlu bir köy ailesini resmediyor. Eserin artisti Frederick George Cotman, 1800’lerde İngiltere’de yaşamış olan bir Norwich Ressamlar Okulu üyesi idi.

One of The Family, Frederick George Cotman

Anatolian Dinner Time, Dianne Dengel

“Mısır Keyfi” olarak da Türkçeleştirilen tablonun artisti yine mutlu aile tablolarından aşina olduğumuz isim: Dianne Dengel.

Dengel bu aileyi resmederken 90’larda Anadolu’da yaşayan mütevazı bir Türk ailesini referans almıştır.

Anatolian Dinner Time, Dianne Dengel

Aile, Nuri İyem

Nuri İyem, 1915 doğumlu Bulgar göçmeni bir aileye mensuptur. Resimlerinin konusunu genellikle köy hayatının berraklığı, erkeklerde gözü pek bir kahramanlık, kadınlarda da erkeğine bağlılık ve evine itina ile özen gösterme temaları oluşturur.

Aile tablosunda Nuri İyem, şehlâ gözlü güzel bir kadını, cevval kocası ve bir kızı ile birlikte betimler.

Aile, Nuri İyem

Home Sweet Home, Dianne Dengel

“Evim Evim Güzel Evim” diye içimizden geçireceğimiz son tablomuz da yine Dianne Dengel’den. Bu resimde yaşlı bir çifti mutlu bir şekilde uyurken görmekteyiz. Evin huzuruna meyleden masum hayvanlar bu resimde göze çarpmaktadır.

Home Sweet Home, Dianne Dengel

Bu listemde aile bağlarımızı güçlendirmek ve yoğun zihinlerimizde bir nebze olsun aile bilinci uyandırmak üzere sımsıcak 10 tablo ve onların yaratıcılarını tanıttım. Umarım sizlerin de hoşuna gitmiştir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Sosyaliize

Sosyaliize

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.