12 Şubat 2018

Gerçek ‘Godfather’ ya da Nam-ı Diğer ‘Scarface’: Al Capone

Burcu Tur Yüksel Akay

~11dk

30 yaşından önce milyoner olarak Amerikan rüyasını gerçekleştiren Alphonse Gabriel Capone ya da kısaca Al Capone, İtalyan asıllı bir Amerikalıdır.

Dünyanın en tanınmış mafya lideri olan Al Capone’un ailesi, henüz o doğmadan önce Napoli’nin güneyindeki bir kasabadan New York’a göç etmiştir.

1899 ile 1947 yılları arasında yaşayan Capone, 9 çocuğun en büyüğüdür. Al Capone kadar tanınmamış olsalar da kardeşlerinden James Vincenzo ‘Two-Gun’ ve Raffaele James ‘Bottles’, yasadışı işlerinde Capone’la birlikte çalışmışlardır.

‘Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.’

14 yaşındayken bir kadın öğretmeni yumrukladığı için okuldan atılan Capone, çeşitli yerlerde çalışsa da ya atılmış ya da işi bırakmıştır. Hayatının yönünü değiştirense, mafya lideri Frankie Yale’in Harvard Hanı ismini taşıyan barında barmen olarak işe başlaması olmuştur.

Barmenlikle birlikte çeşitli çetelerin üyeleriyle tanışma ve onlarla çalışma fırsatı da yakalayan Al Capone, kısa sürede barın güvenlik işlerinin sorumluluğunu almış, Yale’in tetikçisi ve tahsilatçısı da olmuştur.

al capone

1900’lü yılların ilk yarısında, Manhattan’da Sicilyalı ve İrlandalı çetelerin arasında büyük bir savaş vardır.

Bir yandan Harvard Hanı’nda çalışan bir yandan da tahsilat ve tetikçilik konularında ismini duyuran Capone, bu dönemde Frankie Yale’in Beş Nokta Çetesi’ne katılmıştır.

Sevmediğini ifade ettiği lakabı Scarface’i (Yaralı Yüz) almasına, barda hakaret ettiği bir kızın ağabeyinin, Capone’un yüzünde bıçakla açtığı üç bıçak izi sebep olmuştur.

Yıllar sonra Capone, bu yaraları savaşta aldığını söyleyerek vatanseverliğini öne sürmüş ve halkın sevgisini kazanmıştır.

Capone, Scarface’in yanı sıra Big ve Big Boy lakaplarıyla da anılmıştır.

‘Güzel bir sözle alabileceğinizden daha fazlasını, güzel bir söz ve bir silah ile alabilirsiniz.’

Saldırganlığı ve çıkardığı kavgalarla tanınan Capone, başka bir çetenin üyesini hastanelik ettiğinde Yale tarafından Chicago’ya gönderilmiştir.

Chicago’da Johnny Torrio ile ilişkisi ilerleyen ve içki kaçakçılığı yapmaya başlayan Capone, kısa sürede Torrio’nun ikinci adamı konumuna yükselmiştir.

Jim Colosimo’nun şüpheli ölümünün ardından Chicago Outfit şirketinin yönetimine Torrio geçmiş ve Capone’u sağ kolu yapmıştır. Ancak 1920’li yıllarda başlayan Chicago’da da başlayan çeteler savaşı sırasında yaralanan Torrio İtalya’ya kaçmıştır. Chicago Outfit’in yöneticisi ise, sağ kolu Al Capone olmuştur.

Düşmanlarını büyük bir hızla temizleyen Capone, büyük bir güç kazanmıştır. Ancak Hale Thompson tarafından Chicago’dan kovulmuş ve Florida’ya taşınmıştır.

Aynı yıllarda kardeşi ‘Two-Gun’ Frank, polisin elinde ölmüştür.

fritzgordon_alcapone_juliomorales_cuba
Fritz Gordon, Al Capone, Julio Morales (Küba)

1917 yılında İrlanda kökenli Mae Josephin Coughlin’le evlenen Capone’un 1918 yılında oğlu Albert Francis ‘Sonny’ doğmuştur.

Örgüt lideri olarak ün sahibi olan ve ölümünün ardından da şöhretini korumaya devam eden Al Capone, 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran sayesinde güçlenmiştir.

ABD’de uygulanan alkol yasağı sırasında içki kaçakçılığı yapan Capone için, buhran dönemi avantaj olmuştur. Ayrıca, yasak döneminde kardeşi James, Richard Hart ismiyle federal ajanların arasına katılarak ağabeyine yardım etmiştir.

Kaçakçılık ağını neredeyse ülkenin her köşesine yayan Capone, işsizlik döneminde çok sayıda sabıkalı işsizi yanına almış ve çetesini de hızla büyütmüştür.

Al Capone arrest record card

Kartvizitinde ‘ikinci el mobilya satıcısı’ yazan Capone, vali ve belediye başkanlarının yanı sıra ABD Başkanı Herbert Hoover’la da yakın ilişki kurmuştur.

Devlet davetlerine katılan ve kendisini iş adamı olarak tanıtan Capone, konuşmalarında sıklıkla tek isteğinin halk adamı olmak, olduğunu iddia etmiştir.

Capone’un başkan Hoover’ı koruması, grev ve eylemleri bastırması ‘ülkeyi Hoover mı yönetiyor, Capone mu’, sorularına sebep olmuştur.

Buhran döneminde derneklere bağışlar yaparak, aşevleri açarak ve çocuklara süt dağıtarak halkın gözünde kahraman olmuş ve Robin Hood olarak anılmıştır.

Ancak, bu imajı 14 Şubat Katliamı (Sevgililer Günü Katliamı) ile büyük ölçüde sarsılmıştır.

al capone

Eline silah alıp kimseyi öldürmediği söylenen Capone, 1929 yılında ruhsatsız silah taşımaktan 8 ay ve 1931 yılında vergi kaçakçılığından hapse girmiştir. Diğer suçlarının hiçbirinden yakalanmamıştır.

Sevgililer Günü Katliamı

Tarih: 14 Şubat 1929

Olaydan biraz geriye gidersek;

  • Capone’un kaçak içkileri taşıyan iki uçağını çalmıştır.
  • Capone’un adamları olduğu bilinen iki belediye başkanı öldürülmüştür.
  • Capone’un kilit adamlarından biri olan Jack McGurn öldürülmeye çalışılmıştır.

Tüm bu olayların ardından Al Capone’un polis kılığına giren adamları Bugs Moran’ın Kuzey Clark Sokağı’ndaki mekanını basar. Mekanda bulunan 7 kişiyi tararlar. Bugs Moran’ın 6 çete üyesi katledilir, ancak aralarında asıl hedef olan Bugs Moran yer almamaktadır.

Capone, olayın gerçekleştiği sırada Florida’da olduğunu ispat eder ve suçsuzluğunu kanıtlar. Her ne kadar kanıt bulunamasa da katliamın Capone tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Olayın ardından ortalıktan çekilen Moran, yıllar sonra, bir sevgililer gününde Jack McGurn’u öldürerek intikamını almıştır. McGurn öldüğünde elinde bir sevgililer kartı bulunmuştur. Kartta şunlar yazmaktadır;

‘İşini kaybettin, ekmeğini kaybettin, mücevherlerini ve güzel evlerini. Fakat, biliyorsun, işler daha da kötüleşebilirdi. Pantolonunu kaybetmedin.’

BONUS I

Al Capone, Alcatraz hapisanesine gönderilen ilk mahkumlardan biridir.

Eliot Ness’in çabaları sonucunda Capone, 1931 yılında işlediği suçların tamamından değil ama vergi kaçakçılığından suçlu bulunmuş ve 11 yıl hapis cezası almıştır.

Hapishanedeyken çok defa öldürülmeye çalışılsa da hepsinden kurtulan Capone, 1939 yılında şartlı tahliyeyle serbest bırakılmıştır.

Serbest kaldıktan sonra işlerini devrettiği Frank Nitti’nin çeteyi büyük bir zarara soktuğunu gördükten sonra çekilmiştir. Aynı zamanlarda metresinden frengi kaptığını da öğrenmiştir.

1974 yılında Florida’daki evinde felç geçirmiş ve 4 gün sonra da ölmüştür. Yakıldıktan sonra, önce babası ile kardeşi Frank’in yanına defnedilmiştir, ancak daha sonra Hillside Mount Carmen Mezarlığı’na (California) taşınmıştır.

Al Capone için ‘Baba’ ismi ilk kez ölümünden sonra kullanılmıştır.

al capone in 1930

BONUS II

Al Capone, ilk olarak, 1932 yılında Howard Hawks tarafından çekilen Scarface filminden sonra efsaneleşmiştir. Hollywood’un ilgisini çeken mafya liderinden esinle, sonraki yıllarda The Godfather (Baba), The Untouchables (Dokunulmaz) ve Road to Perdition (Azap Yolu) gibi filmler çekilmiştir.

BONUS III

1931 yılında, Al Capone için tasarlanan kurşun geçirmez Cadillac’a devlet el koymuştur. Bu araba daha sonra Franklin Roosevelt’in limuzini olarak kullanılmıştır.

‘Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam.’

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.