3 Şubat 2021

Geçmişten Günümüze En Tanınmış 10 Moda İkonu

Beyza Ayçiçeği

~4dk

Marilyn Monroe (1926-1962)

Her ne kadar güzelliğin göreceli bir kavram olduğunda hemfikir olsak da, çoğunluk için gelmiş geçmiş en güzel kadınlardan biri olan Marilyn Monroe, gece elbiselerini en iyi taşıyan film yıldızlarından birisiydi. Özellikle kırmızı ruj ve saç stilinden dolayı, Marilyn Monroe’nun tarzı ‘Marilyn’ tarzı olarak da biliniyor. Hollywood oyuncusu olan Marilyn Monroe, geçmişte olduğu gibi, günümüzde de stiliyle ön plana çıkmayı başarıyor. 

marilyn monroe moda ikonu

Grace Kelly (1929-1982)

Hollywood’un gözde oyuncularından biri olan Grace Kelly; Balenciaga, Yves Saint Laurent, Dior and Givenchy gibi tasarımcıların kıyafetlerini son derece iyi taşımıştır. Kontrollü, sade ve abartısız tarzın temsilcisi olmuştur. 

grace kelly moda ikonu

Audrey Hepburn (1929-1993)

Moda ikonu denilince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Audrey Hepburn, döneminin zerafet kraliçesiydi. Şık ve sade giyim tarzı; siyah elbisesi, babet ayakkabılarıyla Hubert de Givenchy ve Salvatore Ferragamo gibi pek çok tasarımcıyı etkilemiştir.

audrey hepburn moda ikonu

James Dean (1931-1955)

Hem kültür hem de stil ikonu olan James Dean, ABD’li sinema oyuncusuydu. Bir tişört ve pantolon ile oluşturduğu iddiasız tarzı, 50’lerde fırtınalar esmiştir. 

james dean

Brigitte Bardot (1934-…)

60’ların efsane isimlerinden olan Brigitte Bardot, uzun sarı saçlarıyla ve etkileyici göz makyajıyla akıllarda yer etmiştir. Özgür ruhu ve çekiciğiliyle Marilyn Monroe’dan sonra, en unutulmaz ‘sarışın’lardan biri olmuştur.

brigitte bardot

Mick Jagger (1943-…)

Cesur stiliyle efsaneleşen Mick Jagger, 70’lerin moda ikonudur. Tarzı günümüzde bile konuşulan ve taklit edilen Jagger’ın başarılı bir solo kariyeri vardır.

mick jagger

Twiggy (1949-…)

Bacaklarının inceliğinden dolayı ‘incecik’ anlamına gelen Twiggy lakabıyla ünlenen Lesly Hornby; kısa saçları ve alt kirpiklerinin uzunluğuyla dikkatleri çekmiş olup, dönemin süper modellerinden olmayı başarmıştır. Ayrıca 1996’nın Yüzü seçilmiştir. 

Madonna (1958-…)

Farklı sahne kostümleri, saçları ve büyük takıları ile kullandığı her kıyafet ve aksesuarı moda objesi haline getirmeyi başaran Madonna, 80’li yılların pop akımının öncüsüdür. Lady Gaga ve Rihanna gibi, günümüzde sevilen şarkıcıların da izinden gittiği bir pop ikonudur. 

madonna moda ikonu

Prenses Diana (1961-1997)

İlk başlarda muhteşem gelinliği ile manşetlerden inmeyen Prenses Diana, sonraları Valentino, Chanel ve Ungaro’nun tasarımlarını en iyi taşıyan kadınlardan biri olmuştur. Zamansız tarzı ve zarafetiyle dillerden düşmemiştir.

prenses diana

Beyonce (1981-…)

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı olan Beyonce, dünyanın en tanınmış şarkıcılarından biri olan Jay-Z ile olan birlikteliğinin ardından giyim tarzı dillerden düşmemeye başlamıştır. Büyük aksesuarları ve gözlükleri ile kendine özgü oluşturduğu bu stili, biz Türklere oldukça yakın geliyor. 

beyonce
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Beyza Ayçiçeği

Beyza Ayçiçeği

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.