6 Şubat 2019

Geçmişten Günümüze En Güçlü 10 Silah

Burcu Tur Yüksel Akay

~11dk

Geçmişten günümüze en güçlü 10 silah listemize, silahların ve savaşlarından karşısında olduğumuzu, bunu yalnızca bir genel kültür konusu olarak ele aldığımızı belirterek başlamak istiyoruz.

Silahlar, ‘öteki’ olarak nitelendirilen kişi veya toplumların yaşama hakkının bilinçli bir şekilde elinden alınmasına sebep oluyor. İnsanlık tarihi boyunca bilim ve teknolojiyi kullanarak hem birbirimize hem de doğaya büyük zararlar verdik, vermeye devam ediyoruz.

Bu düzenin değişmesi dileğimizle…

İnsanlık tarihinde bilinen ilk silahlar Bronz Çağına ait. Avlanmak için kullanılan ve sadece çubuk ve kayadan oluşan bu silahlar Tunç Çağında kılıcın bulunması ile bambaşka bir boyut kazandı. Kayalardan roketlere kadar savaş silahları zamanla değişti, ancak bunlardan bazıları üstünlük sağlamak konusunda diğerlerinden daha fazla etkiliydi.

Alev Makinesi (Flamethrower)

İlk olarak M.S. 1. yüzyılda Yunanlar tarafından kullanılan alev makinesi, geniş alanlarda etkili ve kontrol edilebilir bir ateşleme silahı olarak sınıflandırılabilir. Çalıştırması ve bakımı oldukça basit olan flame-thrower, askeri alev makinelerinde kullanılan en yaygın model olarak biliniyor. 

en güçlü 10 silah alev makinesi

Rum Ateşi (Grejuva)

Yüzyıllarca İslam dünyasının saldırısına maruz kalan Konstantinopolis’in korunmasında büyük rol oynayan etkenlerden biri de Rum Ateşi olarak bilinen Grejuva idi. O dönemlerin napalm bombası denebilecek Grejuva, gemilere yüklendikten sonra bronz bir toptan ateşlenir ve 50 metreden daha geniş bir alanda etki gösterirdi. Kükürt, kızgın kömür ve ziftten oluşan bu karışımın en büyük özelliği ise, su eklendikçe alevin daha da artmasıydı.

M.S. 7. yüzyılda Suriyeli göçmen Kallinikos tarafından geliştirilen formülle birlikte Grejuva’nın etkisi artırılarak yüzyıllar boyunca Bizans İmparatorluğu savunmasının en etkili silahlarından biri olarak kullanıldı.

en güçlü 10 silah rum ateşi

Maxim Makinalı Tüfek       

Ateşli silahlar teknolojisinin altın çağını yaşadığı 19. yüzyılın 1884 senesinde Hiram Maxim öyle bir makinalı tüfek icat etti ki 2000 metreye kadar etkiliydi, dakikada 500 mermi ateşleyebiliyordu ve su soğutmalıydı.

Avrupa’daki orduların büyük bir çoğunluğu I. Dünya Savaşı’ndan önceki senelerde Maxim tüfekleriyle donandı ve 1916 yılında, Fransa’da gerçekleşen Somme Muharebesi’nin ilk gününde Maxim silahının bir versiyonu olan MG 08’lerle donanmış Alman ordusu tarafından 20.000’den fazla İngiliz askeri öldürüldü.

en güçlü 10 silah maxim makineli tüfek

Nükleer Silahlar: Atom Bombası ve Hidrojen Bombası

ABD tarafından 1945 senesinde Japonya’nın Hiroşima bölgesine atılan atom bombası Little Boy ve 1952 senesinde Marshall Adaları’na atılan thermonuclear (termonükleer) hidrojen bombası MIKE’ın tarihteki en ölümcül nükleer silahlar olduğu yadsınamaz bir gerçek.

II. Dünya Savaşı sırasında ABD’li kuvvetler tarafından Hiroşima’ya atılan Little Boy, yaklaşık 15 kilotonluk bir TNT’ye; yani Rus menşei MIKE kodlu termonükleer hidrojen bombasına eşit.

Her ne kadar anlaşmalar sonucunda nükleer cephaneliklerin boyutu önemli ölçüde azaltılsa da, dünyada hala tahminen 15.000 nükleer silah var ve bu silahların yüzde 90’ından fazlası ABD ve Rusya’ya ait.

en güçlü 10 silah nükleer silahlar atom bombası

ICBM: Kıtalararası Balistik Füze

Yaklaşık 5500 km yol alabilen ICBM’ler uçaklardan, denizaltılardan ve araçlardan fırlatılabilme özelliğine sahip. Tam adı Inter-Continental Ballistic Missile olan ICBM’nin ilk versiyonu 1957 senesinde Sovyetler Birliği tarafından icat edildi. Hem kimyasal hem de biyolojik silah etkileriyle donatılabilen kıtalararası balistik füzeler, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha donanımlı bir şekilde tasarlanmaya devam ediyor.

en güçlü 10 silah ICBM Atlas-B

Kitle İmha Silahları: Çar (Tsar) Bombası

Orijinal adıyla Tsar Bomb, tarihte insanlık tarafından patlatılan en güçlü bomba olma unvanını taşıyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, ABD’nin şimdiye dek yarattığı en güçlü cihaz B41 idi. B41’in maksimum etkisi 25 megaton TNT iken Çar bombasının maksimum etkisi 100 mega TNT’ye eşittir. AN602 kodlu bu hidrojen bombası 30 Ekim 1961 tarihinde bir nükleer denemede Sovyetler Birliği tarafından Bomba-tu-95 model bir uçaktan atıldı ve 4000 metrede patlatıldı. 

en güçlü 10 silah çar bombası

Biyolojik Silahlar

Biyolojik kaynaklı silahların esas amacı insan metabolizması üzerinde ölümcül etki yaratmak. En ilkel biyolojik savaş taktiklerinden ilki, Antik dönemde İskitli okçular tarafından uygulandı. Okçular oklarını hastalıktan ölmüş kişilerin bedenlerine batırdıktan sonra düşmanlarına fırlatırdı.

Bilimin karanlık yüzünü yeni yeni göstermeye başladığı I. Dünya Savaşı yıllarından günümüze dek “ölümcül biyolojik silah” olarak kullanılan virüsler ise şarbon, Brusella, veba, Q ateşi, Chimera, Ebola, Risin ve Tularemi.

en güçlü 10 silah biyolojik silahlar

AS50 Tüfeği

İngiliz ateşli silah üreticisi Accuracy International tarafından üretilen AS50, dünyanın en tehlikeli keskin nişancı tüfeklerinden biri kabul ediliyor.

İngiliz Silahlı Kuvvetleri ve Birleşik Devletler Donanması SEAL’leri için özel olarak tasarlanan bu tüfek, 1,6 saniyede beş tur ateşleyebiliyor.

Mühimmatı 50 BMG olan tüfeğin uzunluğu 1369 mm, namlusunun uzunluğu 692 mm’dir. Tüfeğin ağırlığı ise, şarjörü boşken 14.1 kilogramdır.

Menzili, benzetildiği Barrett M107’den daha düşük olan AS50’nin ünü, su ve kum gibi etkenlerden etkilenmemesinin yanı sıra yarı otomatik olmasından kaynaklanır.

en güçlü 10 silah as50

HK416

HK416, tanınmış Alman silah üreticisi Heckler & Koch tarafından, M4 baz alınarak üretilmiştir. M4 Karabina ile benzer özellikler taşıyan HK416, dakikada 700 ile 900 arasında mermi ateşleyebilir.

Silah, tam haliyle satın alınabilir ya da sadece üst kısım olarak alınarak herhangi bir AR-15 alt parçayla birleştirilebilir.

M4 ile kıyaslandığında namlusu daha uzun atış ömrüne sahiptir. M4A1’deki aşırı ısınma problemi HK416’da çözülmüştür. Tam otomatik modda 30 mermi atıldığında bile çıplak elle tutulabilmektedir. Ayrıca yeni gez ve arpacık sistemine sahiptir.

Silah; 267, 368, 419 ve 508 mm olmak üzere dört namlu setine sahiptir. Suya, çamura ya da kuma maruz kaldıktan sonra da ateşlenme özelliği devam eder.

2 Mayıs 2011 tarihinde Usame Bin Ladin’i öldürmek için kullanılan HK416 silahı, hem yarı otomatik hem de tam otomatik modlarda kullanılabilir.

HK416’nın çeşidine göre boyutları ve ağırlığı değişiklik göstermektedir.

en güçlü 10 silah hk416

Akıllı Silahlar

Teksas merkezli bir Amerikan teknoloji şirketi olan TrackingPoint, ağ izleme sistemiyle donatılmış akıllı silahlar üretiyor. Şirketin ürettiği silahlar arasında sıradan bir insanı bile keskin nişancıya dönüştürebilecek teknolojiye sahip çok sayıda model bulunuyor.

Hedefe göre menzili hesapladıktan sonra silahı optimize eden bir sistemiyle 50.000 Dolarlık Bolt-Action’ın 338 TP modeli şirketin ürettiği silahlara örnek gösterilebilir.

en güçlü 10 silah bolt action

BONUS I

Salt Gun (Tuz Tabancası)

Öldürmeyen ama “keşke öldürseydi” dedirten, son teknoloji ürünü salt gun (tuz tabancası), içerisinde kimyasalların olduğu, herhangi bir tehdit karşısında insan yaşamını tehlikeye atmadan kolaylıkla ateşlenebilir bir silah. Herhangi bir ahlaki ve yasal yükümlülüğü olmaması nedeniyle herkesin kullanabileceği salt gun, şok tabancası veya biber gazından çok daha etkili ve de pratik. Silah ateşlendiğinde mermi toz halinde kimyasallara dönüşüyor ve patlamaya maruz kalan kişilerde 40-45 dakika süren akciğer daralması, geçici körlük ve ciltte tahrişe sebep oluyor. Menzili yaklaşık 36 metre olan tuz tabancasının satış fiyatı ise 349 Amerikan Doları.

BONUS II

The Metal Storm (Metal Fırtına)

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en yüksek ateşleme sayısına sahip olan M134 Minigun makineli tüfeği büyük bir farkla geçen Metal Storm, dakikada yaklaşık 1 milyon mermi ateşleyebiliyor.

1960’lı yıllarda helikopter ve zırhlı araçlarda kullanılmak için tasarlanan M134, 7.62 mm kalibreye sahiptir ve dakikada 6000 mermi ateşleyebilir.

Avustralyalı bir silah şirketi tarafından geliştirilen Metal Storm ise, prototip sistemde, saniyede 16.000 ve dakikada 1.000.000 mermi ateşleyebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.