31 Temmuz 2020

Evcil Hayvan Dostu 10 Ülke

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Türkiye’nin de içinde olduğu bazı ülkelerde bir evcil hayvanla yaşamak, beraberinde zorluklar ve kısıtlamalar getirirken bazılarında, ailenin üyesi olarak kabul edilen evcil hayvanlarınızla hayatın pek çok alanına kolayca dahil olabiliyorsunuz.

İşte, bu ikinci kategoride yer alan 10 evcil hayvan dostu ülke:

Fransa

Evcil hayvan dostu ülkelerin başında Fransa geliyor. Özellikle köpek sevgisiyle tanınan ülkede, mağazalardan restoranlara, pazarlardan barlara gittiğiniz her yerde en az bir köpekle ve kedilerle karşılaşabilirsiniz.

Hayvanlar için yüksek sağlık standartı sunan Fransa’da köpeğinizle pek çok restorana, kafeye, mağazaya ve hatta kamu kurumuna gidebilirsiniz. 

evcil hayvan köpek

Avustralya

Dünyaca ünlü ithal hayvan kanunlarına sahip olan Avustralya, ulusal parklarının yanı sıra köpeklerin girebildiği pek çok plaja ve parka sahip. 

Pek çok yere köpeğinizle gidebileceğiniz Avustralya’da, ülkenin kurallarına uyduğunuz sürece toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.

sahil kadın köpek

İngiltere

Evcil hayvan dostu ülkeler arasında büyük bir üne sahip olan İngiltere’de parklara, bahçelere, mağazalara, otellere ve hatta bazı müzelere evcil hayvanınızla girebilirsiniz.

Londra metrosu, evcil hayvanlara ücretsiz hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra hayvanları kötüye kullanan veya hayvanlara zarar verenlere beş yıla kadar hapis cezası verilen ülkede, hayvanlara şiddet uygulayanlara karşı daha şiddetli yasalar gelmesi bekleniyor.

Üstelik İngiltere’de evcil hayvan kategorisi, köpek ve kedileri aşarak sürüngenler de dahil pek çok hayvanı kapsıyor.

sleeping cat

Macaristan

Hayvanları korumaya ve onlara iyi birer hayat sunmaya çalışan Macaristan, hayvanların düzenli muayene olması ve sağlıklarının korunması konularında oldukça sıkı tedbirler uyguluyor. Buna ek olarak, hayvanların her gün minimum seviyedede olsa egzersiz yapması ve mikroçip takılması konusunda kurallara sahip.

Evcil hayvanları ailenin önemli bir parçası olarak gören Macaristan’da, petlerle açık havada hizmet veren pek çok mekana rahatlıkla gidebilirsiniz.

orange cat

İsviçre

İsviçre’de bir evcil hayvan sahibi olmadan önce, gerekli kursları tamamlamanız ve evcil hayvana sahip olma yeteneklerinizi kanıtlayacağınız testleri başarıyla geçmeniz gerekiyor. Ayrıca ülkede, tüm evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvan sağlığı sigortası yaptırması gerekiyor.

İsviçre’de köpeğinizle bir restorana gitmeniz doğal. Üstelik köpeğiniz, onun için hazırlanan yemeği yiyerek size eşlik edebiliyor.

Hollanda

Hollanda’da evcil hayvanınızla restoranlara, kafelere ve mağazalara rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayrıca birlikte trenle seyahat edebilirsiniz.

Son olarak; eğer daha önce bir suça karıştıysanız, yasal olarak Hollanda’da evcil hayvan sahibi olmazsınız. Ayrıca vejetaryenseniz, sağlık sigortası indiriminden faydalanabilirsiniz.

köpek kadın kafe evcil hayvan dostu

Almanya

Almanya da evcil hayvan dostu ülkelerden biri. Köpekler için sürekli bakım ve eğitim sağlayan hayvan barınaklarının hijyenik ve üst düzey sağlık standartlarına sahip olmasıyla ünlü olan ülkede, ötanazi uygulaması büyük ölçüde önleniyor.

Köpeklerinizle hemen hemen her yere rahatlıkla gidebileceğiniz Almanya’da evcil hayvanları sahiplenmek ve evcil hayvanların ihmal edilme riskine karşı kurallar da bulunuyor.

Özellikle köpek sevgisiyle tanınan ülkede bazı cinslere ayrımcılık uygulanıyor. Bully ırkları, Mastiffler ve savşa öyküüs olan diğer büyük köpekler Almanya’da tehlikeli ırk kabul edildikleri için Almanya’ya ithal edilemez, satılamaz veya yetiştirilemezler.

kedi kafe kadın evcil hayvan dostu

Avusturya

Hayvan zulmünün en az yaşandığı ülke olan Avusturya, evcil hayvanların satılmasını yasaklayan ve eğitim sırasında güç kullanımını sınırlayan yasalara sahip. Bu kuralları ihlal edenler, büyük para cezaları veya hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Son olarak; Avusturya evcil hayvanınızla neredeyse her yere rahatlıkla gidebileceğiniz az sayıda ülkeden biri.

köpek kadın sokak evcil hayvan dostu

Kanada

Ülkenin her yerinde hayvan parklarıyla karşılaşabileceğiniz Kanada’da, belirli saatlerde evcil hayvanınızla toplu taşıma araçlarını kullanabilir ve köpeğinizi gönül rahatlığıyla günlük bakım merkezlerine bırakabilirsiniz. 

Yeme-içme sektöründe hizmet veren mekanlara köpeğinizle giremiyor olsanız da, pek çok dükkanın önünde su ve yemek kapları bulunuyor.

kedi kadın sevgi evcil hayvan

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de çok sayıda köpek parkının yanı sıra kedi kafeleri ve size pek çok konuda yol gösterecek evcil hayvan danışmanları bulunuyor.

köpek evcil hayvan kadın
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.