25 Temmuz 2020

En Popüler 10 Salon Dansı

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Salon Dansı Nedir?

Salon Dansı, en genel anlamıyla, bir partnerle yapılan tüm dans türlerini kapsar. Bu tanım, onlarca dans türünü içine alsa da, dans sporunun (dans yarışmalarının) ortaya çıkışı, salon dansı kavramının kapsamı daraltmıştır.

Dünya Dans Konseyi ve Dünya Dans Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen uluslararası yarışmalar, her biri 5 danstan oluşan Uluslararası Standart Stili ve Uluslararası Latin Stilini kapsar. Avrupa’da yaygındır.

Uluslararası Standart Stil: Uluslararası Vals, Uluslararası Viyana Valsi, Uluslararası Tango, Uluslararası Yavaş Foxtrot ve Uluslararası Quickstep.

Uluslararası Latin Stil: Uluslararası Latin Samba, Uluslararası Cha Cha, Uluslararası Rumba, Paso Doble ve Uluslararası Jive.

Bir Standart veya Latin yarışması, ilgili kategorideki beş dansı; On Dans yarışması ise on dans türünün tamamını kapsar.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ise; Standart (4) ve Ritim (5) olmak üzere yine iki kategori ve dokuz dans türü vardır.

Amerikan Standart: Amerikan Vals, Amerikan Tango, Amerikan Foxtrot ve Amerikan Viyana Vals.

Amerikan Ritim: Amerikan Cha Cha, Amerikan Rumba, Amerikan Doğu Yakası Swing, Amerikan Bolero ve Amerikan Mambo.

Uluslararası Standart Stil

Uluslararası Vals (Waltz)

On altıncı yüzyılda halk dansı olarak ortaya çıkmıştır. O dönemde, erkeğin, kadını vücuduna yakın tuttuğu ilk danstır. Johann Strauss’un besteleriyle popüler hale gelmiştir.

Akan hareketleri, sabit dönüşleri ve yükselme-düşme hareketleri ile tanımlanabilir.

Hem Uluslararası hem de Amerikan Standart stillerinde yer alır. 

Uluslararası Viyana Valsi (Viennese Waltz)

Yükselme ve düşme, Uluslararası Vals’e kıyasla daha incedir ve müziği daha hızlıdır. Genellikle Uluslararası Vals’ten daha zor öğrenildiği ifade edilir.

Hem Uluslararası hem de Amerikan Standart stillerinde yer alır. 

Uluslararası Tango

Güney Amerika kökenli dans türlerinden biridir. Genellikle tutkunun, şehvetin, acının ve öfkenin dansı olarak tanımlanır.

Hem Uluslararası hem de Amerikan Standart stillerinde yer alır.

Tango ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Yavaş Foxtrot

1914 yılında, Harry Fox tarafından geliştirilmiştir. Yavaş, orya veya hızlı tempoda dans edilebilir. Foxtrot’ta yükseliş ve düşüşler yer almaz. Akıcı ve uzun hareketlerle karakterize edilir.

Hem Uluslararası hem de Amerikan Standart stillerinde yer alır.

Uluslararası Quickstep

1920’li yıllarda, İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Hızlı ve neşeli bir ritme sahiptir. Akıcı adımlar, hızlı ve canlı hareketlerle karakterize edilir. Standart stil içinde yaratıcı olmaya en açık dans türüdür.

Uluslararası Latin Stil

Uluslararası Latin Samba

Brezilya’nın ulusal dansları içinde en popüler olanıdır. 1905 yılında, Paris’te bir sergi sırasında Avrupa’da, 1940’lı yıllarda Carmen Miranda sayesinde Amerika’da tanınmıştır. 

Diz bükme ve düzeltme yoluyla hafif sıçramalarla dans edilir. Kadın ve erkek beraber, ancak pek temas olmadan dans ederler. Hızlı simetrik ayak hareketleri ve topuk dönüşleriyle karakterize edilir.

Uluslararası Rumba (Rhumba)

Aşkın, romantizmin dansıdır. Salon dansı olarak Rumba, Küba Rumba’dan farklı olsa da, Küba Rumba’nın unsurlarını içerir. 

Hem Uluslararası Latin hem de Amerikan Ritim stillerinde yer alır.

Paso Doble

İspanyol boğa güreşlerinden modellenmiş, canlı ve hareketli bir dans türüdür. Erkek, matadoru; kadın ise, matadorun pelerinini temsil eder.

Uluslararası Cha Cha

İlk ortaya çıktığında Üçlü Mambo olarak isimlendirilen Cha Cha, Mambo’nun yavaş versiyonu olarak tanımlanabilir. Enerji ve tutku dolu bir dans türüdür. Sokak versiyonu Cha Cha Cha olarak isimlendirilir. 

Salon dansı olarak Cha Cha, hem Uluslararası Latin hem de Amerikan Ritim stillerinde yer alır.

Uluslararası Jive

1940’lı yıllarda Amerikan kulüplerinde ortaya çıkmış ve II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerleri tarafından Avrupa’ya tanıtılmıştır.

BONUS

Mambo

Küba’nın ulusal dansı olarak geliştirilmiştir. Dansçıların özgürce hareket edebildiği; kalça ve kol hareketleri ile onlarca yüz hareketini içeren bir dans türüdür.

Swing

Canlı ve hareketli bir dans türüdür. Sıçramalar ve pek çok dönüş içerir.

Bolero

On sekizinci yüzyılın sonunda geliştirilmiştir. Pek çok dans türünün karakteristik özellikleri Bolero’da harmanlanmıştır.

Ayrıca dünyanın en popüler dans türlerinden biri olan Salsa ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.