20 Ekim 2017

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Dünyanın en büyük 10 ülkesi listemizin ardından dünyanın en küçük 10 ülkesi ile yazı dizimize devam ediyoruz.

Vatikan Şehir Devleti

0.44 km2’lik genişliği ile dünyanın en küçük 10 ülkesi içinde birinci sırayı Vatikan alıyor. Roma’da bulunan Vatikan, Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili şehrin nüfusu ise, 900’ü ancak aşmaktadır.

Monako Prensliği

Monako, 1.95 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ikinci ülkesidir. Akdeniz kıyısında yer alan Monako’nun kara sınırında yalnızca Fransa bulunur.

Nauru Cumhuriyeti

Güney Pasifik’te bulunan ve yüzölçümü 21.2 km2 olan Nauru, dünyanın en küçük ada ülkesidir. Ayrıca 10 bine yakın nüfusuyla Vatikan’ın ardından dünyanın en az nüfuslu ikinci ülkesidir.

Tuvalu

Toplam 26 km2’lik yüzölçümü ile Tuvalu, dokuz mercan adasından oluşur. Avustralya ile Hawaii arasındadır. Birleşmiş Milletler’e üye olan en az nüfuslu ülkedir.

San Marino Cumhuriyeti

San Marino 61 km2’lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük beşinci ülkesidir. İtalya Yarımadasında, Apenin Dağları’nın tepesinde kurulmuştur. San Marino, dünyanın süregelen en eski devletlerinden biridir.

Lihtenştayn Prensliği

160 km2’lik yüzölçümüne sahip olan Lihtenştayn, Avusturya ile İsveç arasında yer alan dünyanın en küçük ülkelerinden biridir.

Marshall Adaları

181 km2 yüzölçümü bulunan Marshall Adaları, Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yer alır. 31 ada grubu, 5 ada ve 1152 adacıktan oluşan ülke, ABD’nin nükleer denemelerini gerçekleştirdiği adalara olan yakınlığı sebebiyle Atom Enerji Komisyonu (Atomic Energy Commission) tarafından Dünyanın Açık Ara Farkla En Kirletilmiş Yeri (by Far the Most Contaminated Place in the World) ilan edilmiştir.

Seyşeller Cumhuriyeti

270 km2’lik yüzölçümüne sahip olan Seyşeller, Hint Okyanusu’nda bulunan ve 120’ye yakın adadan oluşan bir adalar ülkesi.

Maldiv Cumhuriyeti (Maldivler)

Maldivler 300 km2’lik yüzölçümüne sahip 1200 adadan oluşan bir adalar ülkesi. Hint Okyanusu’nda bulunan Maldivlerde yalnızca 300’e yakın adada insan yaşamı sürmektedir.

Saint Kitts ve Nevis Federasyonu

360 km2’lik yüzölçümü ile St. Kitts ve Nevis, dünyanın en küçük 10 ülkesi arasında onuncu sırada yer alıyor. Karayipler’de bulunan ve iki adadan oluşan ülke, Leeward Adaları’nın bir parçasıdır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.