20 Ekim 2017

Dünyanın En Geniş 10 Sıcak Çölü

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Büyük Sahra Çölü, Afrika

Dönence altında kalan dünyanın en geniş sıcak çölü, Afrika’da bulunan Büyük Sahra Çölü. 8.500.000 kilometrekareden fazla genişliğe sahip olan Sahra Çölü, Afrika kıtasının kuzeyi ile ortasını böler. 2,5 milyon yaşında olan çöl, Atlas Okyanusu kıyılarından Kızıldeniz’e kadar uzanıyor.

Arabistan (Arap) Çölü, Asya

2.300.000 kilometrekareden daha geniş yüzölçümüne sahip olan Arabistan Çölü, dönence altındaki en büyük ikinci sıcak çöldür. Yemen’den Basra Körfezi’ne, Umman’dan Irak’a kadar uzanır. Arap Yarımadası’nın büyük bir kısmını kaplar.

arabistan çölü dünyanın en geniş 10 sıcak çölü

Kalahari Çölü, Afrika

Kalahari Çölü’nün yüzölçümü 900.000 kilometrekareden geniştir. Namibya ve Güney Afrika’nın bazı bölümlerini kaplayan çölde, fil ve antilop gibi çok sayıda tropik hayvan türü yaşar.

Büyük Victoria Çölü, Avustralya

Avustralya’nın en büyük, dünyanın dördüncü büyük sıcak çölü olan Büyük Victoria Çölü’nün yüzölçümü 640.000 kilometrekareden geniştir.

Suriye Çölü, Suriye-Irak-Suudi Arabistan-Ürdün

Dünyanın en büyük beşinci çölü olan Suriye Çölü’nün yüzölçümü 500.000 kilometrekareden fazladır.

Chihuahuan, Kuzey Amerika

Yüzölçümü 450.000 kilometrekareden fazla olan Chihuahuan Çölü, Meksika’nın ortasından ve ABD’nin Teksas Eyaleti’ne kadar uzanır.

chihuahuan çölü dünyanın en geniş 10 sıcak çölü

Büyük Kum Çölü, Avustralya

Büyük Kum Çölü, 300.000 kilometrekareden fazla yüzölçümü ile dünyanın en geniş yedinci çölüdür.

Sonora Çölü, Kuzey Amerika

300.000 kilometrekareden fazla yüzölçümüne sahip olan Sonora Çölü, Meksika’da ve ABD’de yer alıyor. Colorado ve Yuma Çölleri de Sonora Çölü’nün bir parçası kabul ediliyor.

Thar Çölü, Asya

Thar ya da Büyük Hint Çölü olarak isimlendirilen dünyanın en büyük dokuzuncu çölü, yaklaşık 200.000 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Gibson Çölü, Avustralya

150.000 kilometrekareden fazla olan yüzölçümü ile dünyanın en büyük onuncu sıcak çölü olan Gibson Çölü, Avustralya kıtasında bulunuyor.

gibson çölü dünyanın en geniş 10 sıcak çölü

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.