16 Haziran 2021

Cryonics: Ölümün Olmadığı Bir Geleceğe Hoş Geldiniz

Orçun Topçular

~6dk

Doğal süreç insanoğlu için temelde üç aşamadan oluşur: Doğum, yaşam ve ölüm. Dünyada geçirmiş olduğumuz zaman, işte bu üç kelimede saklıdır. Metafiziksel, kültürel ya da dini inançlar, insanlar için ölümü ya da yok oluşu her zaman düşünülmesi gereken bir konu olarak betimlemiştir. 

Peki, ya ölümü engelleyebilseydik? Dünyayı bizler için daha yaşanılabilir kılan mikronluk ameliyatlar ve hassas organ nakilleri ile insan hayatına doğrudan müdahale ederek insan ömür ortalamasını günümüzde 70-80 yaş civarına çeken bilim, bu konuda bir şey düşünmedi mi acaba? Merak etmeyin, bunun içinde bir planları var. 

Gelin, hep beraber o plana bir göz atalım.

Bir rivayete göre; Lokman Hekim, kendisine hikmet verilmiş, her türlü derde devası olan biriydi. Hatta ve hatta ölümsüzlüğü bulmuştur, fakat ölümün çaresini yazdığı kitap kaybolmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ise, Adolf Hitler’in Alman askerleri üzerinde kullandığı pervitin isimli ilacın, ölmek üzere olan askerleri bir ya da bir buçuk saat içerisinde tekrar savaşacak hale getirebildiği söylenmektedir. 

İşte, modern dünyada cryonics, tam da bu noktada bilinmesi gereken bir kavram.

Cryonics; en temel anlamı ile, insan bedenin dondurulması ve düşük sıcaklıklarda korunmasıdır. 

18. yüzyılda ölümü erteleme çalışmaları yapan Jacques Dubourg, Benjamin Franklin’den bir mektup alır. Mektubun en dikkat çekici cümlesi; ‘Keşke insanları dondurup ileride uyandıracağımız bilimsel bir metot mümkün olsaydı. Bu sayede Amerika’nın 100 yıl sonrasını bir günlüğüne görebilmeyi, ardından ölmeyi bile kabul edebilirdim. İleride bilimimizin bunları da başaracağından hiç şüphem yok.’ 

Şöyle bir düşününce, bunu hangimiz istemeyiz ki…

Cryonics’in temeli kabul edilen eser, 1962 yılında, fizikçi Robert Ettinger’in Ölümsüzlük Beklentisi ya da Ölümsüzlük Olasılığı ismiyle çevrilen kitabıdır. Ettinger’e göre; o gün tedavi edilemeyen birçok hastalığın tedavisi için gereken teknolojiye ulaşmak için insan bedenin dondurulması gerekmektedir. 

Robert Ettinger, ölüm anında kendisi için de bu işlemin uygulanmasını öngörmüştür.

Yapılan çalışmalar sonucunda, Cryonics Enstitüsü kurulur ve dondurulan ilk insan, psikoloji profesörü James Badford’dur. Bedeni hala dondurulmuş şekilde bekletilmektedir.

Cryonics_Institute_Logo

1979 yılına gelindiğinde, enstitü bünyesinde yaşanan felaket sonucunda dondurulmuş 9 bedenin çözüldüğü anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalar, cesetlerin 1973 yılında çözüldüğü göstermiştir ve deneklerin bedenlerinin feci şekilde çürüdüğü tespit edilmiştir. Bu felaket sonucunda, dondurulan ilk insan olan James Badford’un bedeni kurtarılabilmiştir.

Cryonics konusundaki en meşhur deneylerden biri; Dr. Segal ve köpeği Miles’dir. Dr. Segal sevimli köpeği Miles’ı dondurup tekrar diriltmeyi başarmıştır.

Miles, kanı çekildikten sonra doldurularak öldürülmüş, 70 dakikalık klinik ölümün ardından kanı tekrar damarlarına enjekte edilerek oda sıcaklığına geri getirilmiş. Üç buçuk yaşındaki köpek hayata geri döndürüldüğünde, tüm karakteristik özelliklerini olduğu gibi taşıdığı, alışkanlıklarının ve huylarının değişmemiş olduğu görülmüştür.

Bu, dondurulan insanların bir gün yeniden canlandırıldığında hafızalarının yerinde olacağına ispat olarak gösterilmektedir.

Türkiye’de ise, Çerkez Ethem’in torunu olarak tanınan Güner Kuban, dondurulma anlaşmasını imzalayanlardan biri. Güner Kuban yaptığı açıklamada; ‘Artık kefenin cebi var. Dünyaya gelmeyi ben seçmedim dolayısıyla ölümü bekleyemem’, diyerek herkesi şaşırtmış ve elden ayaktan düşmeden Kolombiya’ya giderek ötenazi yaptıracağını ve dondurulacağını söylemiştir.

Halihazırda Cryonics’de dondurulmuş ve bir gün tekrar gözlerini açmayı bekleyen 230 kişi buluyor ve dondurulmak için bekleyen kişi sayısı 1000’i geçmiş durumda. 

Kontrol dışında veya ülke dışında ölürseniz diye, isteğinize bağlı olarak, size bileklik veya kolye veriyorlar. Bunlarda, ölümünüz durumunda, bedenin acil bir şekilde nereye gönderilmesi gerektiği belirtiliyor ve üzerinde ‘defnetmeyin, otopsi yapmayın’ yazıyor.

Bu hizmeti veren Cryonics’in web sitesinde, maliyet için ‘Hayat paha biçilemez’ yazsa da, bütün bedeni dondurup saklamak için talep edilen fiyat 28 bin Dolar.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Orçun Topçular

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.