28 Ocak 2022

10 Maddede Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Kader Acar

~3dk

Öğrenim Süreci

Beslenme ve Diyetetik bölümünde okuyanlar insan anatomisinden biyolojiye kadar birçok alanda öğrenim görmektedir. Bu yüzden bölüm, merakınız doğrultusunda pek çok alanda bilgi edinmenize yardımcı olmaktadır.

Sınırsız bir bilgi akışı olduğundan, özellikle bilgiye aç ve meraklı kişiler için en ideal tercihlerden biri olabilir.

Psikolojiden gastronomiye ilgi duyduğunuz birçok alanla ilgili geniş çaplı bilgi edinebileceğiniz Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduğunuzda, edindiğiniz bu bilgileri mesleğinizle harmanlayarak kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz.

beslenme ve diyetetik

Mezuniyet Sonrası

Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra, günümüzde diyetisyenlere duyulan ihtiyaç giderek arttığı için, hastanelerden okullara ve spor salonlarına kadar birçok kurum ve kuruluşta çalışabilirsiniz.

Bir diyetisyenin çalışma şartları genellikle ağır değildir. Eğer stresi düşük, konforlu bir çalışma yaşamı arzuluyorsanız diyetisyen olmayı tercih edebilirsiniz.

Belirli bir kurumda maaş karşılığında çalışıyorsanız, kuruma bağlı olarak, geçiminizi sağlayacak ücretlerle iş hayatına girebilirsiniz. Eğer serbest çalışmayı düşünüyorsanız, kazancınız oldukça değişken olabilir. Bu noktada ayda 1600 TL de kazanabilirsiniz, 5000, 10000, 20000 de kazanabilirsiniz. Hatta çıtayı yükseltip bu kazançların çok üzerine çıkabilirsiniz.

beslenme ve diyetetik

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme ve Diyetetik bölümünü tercih edecekler, bu bölümde başta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilmenin çok önemli olduğunu bilmeliler. Çünkü yalnızca Türkçe kaynakları takip etmek, kendinizi geliştirmenize ve alanla ilgili gelişmeleri takip etmenize yeterli gelmeyecektir.

Diyetisyen olmaya karar verdiğinizde, kişilik özelliklerinizin bu mesleğe uygun olup olmadığını mutlaka değerlendirmelisiniz. Sabırlı mısınız, aktif bir dinleyici misiniz, empati yeteneğiniz gelişmiş mi, insanlarla sağlıklı ve etkili iletişim kurabiliyor musunuz, problem çözme becerilerine sahip misiniz, …

Birçok meslekte olduğu gibi diyetisyenlikte de sosyal becerilerinizin gelişmiş olması gerekiyor. Geniş bir çevreye sahip olmanın ve iyi ilişkiler kurabilmenin mesleki açıdan ilerlemenize destek olacağını unutmamalısınız.  

beslenme ve diyetetik laptop

Son olarak; günümüz dijital dünyasında sosyal medya mecralarını aktif ve etkili bir şekilde kullanmak hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde mesleğinizi yapabilmenizde size kolaylık sağlayacaktır. Böylece çok sayıda meslektaşınızla iletişim kurabilir ve görüşmelerinizi yalnızca yüz yüze değil, çevrimiçi platformlarda da sürdürebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Kader Acar

Kader Acar

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.