12 Şubat 2020

Arabayla Bir Bisikletliyi Sollarken Yapılmayacak 10 Şey

Canan Bayram

~4dk

Bisikletliyi sollarken en az 1.5 metre yarıçapında bir çember yayı çizmeniz önerilir. Bu mesafe bisikletliye bıraktığınız yaşama alanıdır. Peki, bir bisikletliyi sollarken yapılmaması gerekenler nelerdir?

Araç sürücülerinin bazıları, önlerinde giden bir bisikletli gördüğünde, iyi niyetli bile olsa, korna çalmayı çok seviyor. Oysa bisikletlinin bir an için dikkatinin dağılmasına sebep olabileceklerini düşünmeyebiliyorlar.

bisikletliler trafik

İkinci kural, bisikletlinin yakınından sollama yapılmaz. Sollama yaparken bisikletin, aracın rüzgarından sallanabileceğini ve bisikletlinin düşebileceğini lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Trafikte bisikletli gördüğü zaman sevinç çığlıkları atan, ıslık çalan, alkışlayan, korna çalan ya da el-kol hareketleri yapanlar olabiliyor. Bu, bir nevi sevgi gösterisi bile olsa, bisikletlilerin çoğu bu tür gösterilere alışıktır ve bisiklet sürerken bu davranışlarla ilgilenmezler. Daha da önemlisi ilgilenemezler. 

bisikletli kadın

Sıcak bir havada bisikletli zaten yorulmuş bir halde pedala basarken, bir de siz anlamsız bir şekilde korna çalar ya da ona seslenirseniz, bir ölüme ya da sakatlanmaya sebep olabilirsiniz.

Bazı sürücüler, bisikletlinin arkasına girmesi için yavaşlayabiliyor. Ancak bisikletli, en ufak rampa aşağı görse sizin yaptığınız iyiliği unutup gidecektir. Bu yardımınız karşılıksız kaldığında kalbiniz kırılmış hissedebilir ve hatta küfürler sallayabilirsiniz. Bisikletlilere, kornaya basıp arkamdan gel, arkama tutun gibi sizin için yardım etmeyi ifade eden tekliflerden kaçının. 

bisiklet yol

Bisikletlilere kornasız, sessizce de yaklaşmayın mümkünse. Bisikletlinin yakınına, arkadan sessizce ağır ağır da girmeyin lütfen. Bu ani bir rahatsızlık sebebi olup, bisikletlinin dikkatinin dağılmasına ya da endişelenmesine sebep olabilir.

Bir bisikletli gördüğünüzde, camdan elinizi uzatıp kuruyemiş uzatmayın mesela. ‘Fıstık yer misin?’ diye sormayın. Bu tür tacizlerden uzak durun.

bisikletli yol

Bisikletliler, özellikle kadınlar, bisiklet selesinde otururken uzun süre sürüşlerde rahatsız olmamak için tayt kullanırlar. Bu onlara laf atabileceğiniz veya rahatsız edici şekilde taytına bakacağınız anlamına gelmez. Lütfen bisiklet sporuna saygılı olun.

Bisiklet ya da motosiklet gibi otomobil dışında araç kullanan insanları yolda giderken rahatsız etmekten, taciz etmekten ya da onları görmezden gelmekten kaçının. Unutmayın ki, en az sizin kadar onların da trafikte olmaya hakları var. 

bisikletçiler

Arabayla giderken camdan çöp ya da sigara izmariti atmayın. Bu çevreye zarar vermenin yanı sıra bisiklet ve motosiklet sürücüleri için yaşamsal tehditler oluşturabilir. Camdan atacağınız nesneler tekerleğe takılabilir, bisikletin bozulmasına sebep olabilir. Bu da, sürücünün dengesini kaybetmesine, endişelenmesine ve düşmesine sebep olabilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Canan Bayram

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.