20 Ekim 2017

Adıyaman’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Nemrut Dağı ve Çevresi

Adıyaman, sadece Nemrut Dağı’nda güneşin doğuşunu ve batışını görmek için bile gitmeye değer bir şehir. Nemrut Dağı’nda bulunan, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer alan ve yükseklikleri 10 metreyi bulan heykeller, anıt mezarlar ve kitabeler aynı zamanda ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Anıtlar

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan; tarihiyle ve mistik havasıyla büyüleyen Adıyaman’daki anıtlardan en az birini görmeden dönmemelisiniz. Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı), Sesönk (Dikilitaş) ve 6 tümülüs mezarın bulunduğu Beştepeler Adıyaman’da bulunan anıtlara örnek verilebilir.

Göksu-Kızılin Köprüsü & Altınlı Köprü

Gümüşkaya ve Ağcin köylerini bağlayan, orta kemeri dışında bütünü sağlam duran Göksu-Kızılin Köprüsü ve cendere biçiminde inşa edilmiş Altınlı Köprü de Adıyaman’da görülmesi gereken yerler arasında.

Anıt Mezarlar & Mağaralar

Haydaran ve Turuş Kaya Mezarları, Dolmen tipi mezarlar ve Göksu, Palanlı ve Gümüşkaya gibi mağaralar medeniyetlerin geçişine şahitlik ettiğiniz hissini uyandırıyor.

Atatürk Barajı

Türkiye’nin en büyük, dünyanın sekizinci büyük barajı olan Atatürk Barajı, yalnızca şehrin ekonomisini geliştirmekle kalmamış balıkçılık ve su sporlarının yapılmasını da sağlamış.

Nymphaios Arsameiası

Arsameia Ören Yeri olarak da adlandırılan tarihi yerde Mitras’ın kabartma steli, Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtını barındırıyor.

Yeni Kale

Kommageneler tarafından inşa edilen Yeni Kale’nin içinde zindanları, su yollarını, kitabeleri ve çarşıyı görmek mümkün.

Fırat Arsameiası

Gerger Kalesi olarak da adlandırılan ve Geç Hitit döneminde inşa edildiği düşünülen kalenin batı surlarında Kral Samos’a ait kabartma ve İslami dönemden kalma cami, su sarnıçları ve dükkanlar barındırıyor.

Perre Antik Kenti

Adıyaman’ın merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzakta bulunan kalıntılar arasında kaya mezarları, lahitler ve yerleşim yerleri hala görülebiliyor.

Tarihi Oturakçı Pazarı

Adıyaman merkezde bulunan tarihi Oturakçı Pazarı yöresel halı, kilim ve heybeler gibi el sanatları ürünlerinin yanı sıra turistik eşyaların da satıldığı bir alışveriş merkezi.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.