25 Ekim 2017

10 Maddede Uzakdoğu Kültürünü Batı’ya Tanıtan Filozof: Alan Watts

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Bir filozof, yazar, konuşmacı ve karşılaştırmalı dinler uzmanı olan Alan Watts, 1915 ile 1973 yılları arasında yaşamıştır.

Büyük çoğunluğu Uzakdoğu dinleri ve kültürü ile bağlantılı 30’a yakın kitap ve onlarca makale yazmış ve radyo programı yapmıştır.

İngiltere’de büyüyen Watts, ilk olarak evinin çevresindeki Budist Locasını keşfetmiştir. 1938 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındığında bir süre Protestan papaz olarak görev yapmıştır. Bu süreçte ‘The Wisdom of Insecurity’ (Güvencesizlikteki Bilgelik) isimli kitabını yayımlamıştır.

Üretken bir yazar ve konuşmacı olan Alan Watts, Uzakdoğu bakış açısını batıya tanıtan ilk insanlardan biridir.

Watts, batı kültüründe doğu disiplinlerinin önde gelen tercümanlarından biri kabul edilmektedir.

‘İstediğini yapabildiğin kısa bir hayatının olması, acınası bir şekilde geçirilmiş uzun bir hayata sahip olmaktan çok daha iyidir.’

1951 yılından itibaren Budizm ile ilgili araştırmalarına başlamıştır.

1956 yılında başladığı ve yıllar içinde ulusal çapta yayınlanan Way Beyond the West (Batı’nın Ötesinde) isimli radyo programı, Watts’ın, Karşı Kültür Hareketi tarafından grubun manevi sözcüsü ilan edilmesini sağlamıştır.

1957 yılında yayımlanan ‘The Way of Zen’ isimli kitabı, Budizm üzerine yazılmış, çok satan ilk kitaptır.

Watts, Arthur Whane karakteriyle Jack Kerouac’ın Zen Kaçıkları (The Dharma Bums) ve Alex Aums karakteriyle Desolation Angels kitaplarında yer almıştır.

Adına çok sayıda şarkı yazılan Watts için Van Morrison, 1987 yılında çıkardığı Poetic Champions Compose isimli albümünde yer alan ‘Alan Watts Blues’ isimli şarkıyı yazmıştır.

Türkiye’de pek tanınmayan Alan Watts’ın Türkçe’ye çevrilen kitaplarının sayısı 10’u bulmamıştır. Yazarın Taoculuk, Zen ve Batı Kültürü, Suyun Yolu Tao, Benlik Tabusu, Yaşama Oyna, Mutluluğun Anlamı ve Güvencesizlikteki Bilgelik dilimize çevrilen kitaplarıdır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.