4 Mayıs 2021

10 Maddede NFT Nedir?

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

NFT Nedir?

NFT, yani Non-Fungible Token, Türkçede, değişimi mümkün olmayan, eşsiz token anlamına geliyor.

NFT, blockchain (blokzincir) isimli dijital defterde depolanan ve benzersiz bir dijital öğeyi temsil eden bir veri birimidir.

Dijital varlık ya da somut bir varlığın token (jeton) versiyonu olabilen NFT’lerin her biri benzersizdir. Bu yüzden birbirlerinin yerine geçemezler. Bir başka deyişle; para ya da kripto para gibi takas yöntemi olarak kullanılamazlar.

NFT ikonu

Nasıl Üretilir?

NFT üretmek için gerekli olan tek şey, dijital kripto para cüzdanıdır. Yani, herkes tarafından üretilebilirler.

Ancak NFT’lerin yaratılması için bazı standartlar vardır. Bunlardan biri, Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış ERC-721 token standartlarıdır. Bir diğeri ise, ERC-721’den sonra geliştirilen ERC-1155’dir.

Kullanıcıların üretim işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmesi için çeşitli platformlar bulunur.

NFT olarak üretilmek istenen dosya, bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yüklenir ve NFT’nin değiştirilemeyecek parametreleri belirlenir. Kaç tane üretileceği, bir koleksiyonun parçası olup olmadığı, fiyatı ve bir sonraki satışında ne kadar pay ödenmesi gerektiği gibi özellikler belirlenir. Ardından blockchain ağının işlem ücreti ödenir ve NFT’ler üretilmiş olur.

Üretme işlemi tamamlandıktan sonra, NFT(ler) kripto para cüzdanına aktarılır ve böylece tüm blockchain’de kayıt altına alınır.

Diğer tokenlar gibi, NFT’ler de bir adreste bulunur ve sahibinin izni olmadan kopyalanamaz ya da transfer edilemez.

Nasıl Alınır ve Satılır?

Birer kriptografik belirteç olan NFT’ler, NFT pazar yerlerinden alınır ve satılırlar. 

Satın alma işlemi için kullanıcılar, hangi pazar yerini kullanacaklarına, satın alacakları NFT’yi saklamak için ne tür bir dijital cüzdana ve işlemi tamamlamak için hangi kripto para birimine ihtiyaçları olduğuna karar verirler.

En bilinen pazar yerlerinden bazıları; OpenSea, Rarible, Nifty Gateway ve Mintable’dir.

İlk NFT’ler

İlk NFT’ler Ethereum tabanlıdır. Popüler hale gelen ve NFT’lere olan ilgiyi artıran ilk proje, Ethereum üzerinde yaratılmış bir oyun olan CyrptoKitties’di. Kullanıcıların sanal kediler biriktirmesini, satmasını, almasını ve üretmesini sağlayan CyrptoKitties’de, her CyrptoKitty farklı özelliklere sahipti ve dolayısıyla, eşsizdi ve birbirinin yerine geçemiyordu.

NFT cryptokitties

Neler NFT Olabilir?

NFT’ler dijital bir resim, bir müzik dosyası, bir tweet, bir GIF, bir nesnenin görüntüsü, bir proje, oyun, video oyunundaki bir yetenek veya dijital kimlik olabilir.

NFT’lerin Değeri Nasıl Belirlenir?

NFT’lerin değerini, eseri üreten kişi veya yatırımcısı belirler. Bir başka deyişle; insanların ona atfettiği değere, piyasaya ve talebe göre belirlenir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.