20 Ekim 2017

10 Maddede Kontrollü ya da Bilinçli Rüya: Lucid Rüya

Burcu Tur Yüksel Akay

~2dk

Lucid rüya, bilinçli rüya görmek olarak tanımlanabilir.

Lucid rüya esnasında rüyada olduğumuzu farkında oluruz ve rüyalarımızı yönetebiliriz. Rüyalarımızın hakimi biz oluruz ve rüyalarımızın sahnesi, bilinçaltımız tarafından hazırlanır.

Lucid rüyada bilinç ve bilinçaltı birlikte çalışır.

Pek çoğumuz en az bir defa lucid rüyayı deneyimleriz; ancak ne olduğunu ve nasıl yönlendireceğimizi bilmediğimiz için lucid rüya içinde olduğumuzu farkına varmayız.

Çok sayıda insan tarafından çeşitli yöntemler ve uygulamalar denenmektedir. Hatta bir kısmı lucid rüyadan sonraki aşamanın astral seyahat olduğunu düşünmektedir.

Lucid hale geçtikten sonra uçmaktan bilinçaltınızın derinliklerine inmeye ve rüyanızdaki kişilerle iletişim kurmaya kadar pek çok şey yapılabilir. Aslında, sınırınız kendi zihninizdir.

Lucid rüya esnasında duygular daha yoğun yaşanır. Kokular, sesler ve sıcaklıklar neredeyse gerçek gibidir.

Lucid rüya görebilmek, lucid hale geçebilmek için uygulanan pek çok teknik mevcuttur. Bunlardan bir kısmı şu şekilde sıralanabilir; uyku ve uyanıklık arasında olma, belirli bir uyku süresinden sonra uyanma ve rüyada görmek istenilen şeyleri düşünerek tekrar uykuya dalma, rüyaları not alma ve uyumadan önce bu notları okuma,…

Lucid hale geçmek kişinin kendisini tanıması, iç dünyasını öğrenmesi gibi konularda uygulanabilecek yöntemlerden biri kabul ediliyor.

Lucid rüyalara bağlanmanın; dünyadan uzaklaşmak, beyin sürekli meşgul olduğu için yorgunluk, aşırı uyuma isteği, uyku bozuklukları, psikolojik sorunlar, sağlık sorunları ve metabolizmanın yavaşlaması gibi olumsuz etkileri de olabiliyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.