5 Ağustos 2020

10 Maddede Dondurmanın Faydaları

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Dondurma, içerdiği proteinler sayesinde vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan, hastalık yapıcı organizmaları ve tümör hücrelerini yok eden bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor. 

Uzmanlar, özellikle gelişme çağındaki çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve kas sistemlerinin gelişimi için haftada 1-2 defa, 1-2 top dondurma tüketmelerinin faydalı olabileceğini belirtiyorlar.

dondurma külah dondurmanın faydaları

Kemik ve Diş Sağlığını Destekler

Dondurmanın faydaları arasında belki de en önemlisi, diş ve kemik sağlığını desteklemesi. Bunun sebebi ise, dondurmanın bir kalsiyum deposu olması. 

Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için süt, kefir, yoğurt ve peynirin yanı sıra dondurmadan da destek alabilirsiniz.

çilekli dondurma

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

Tatlılar ve şekerli besinler kan şekerini hızla yükseltip düşürerek acıkma hissini ve tatlı yeme arzusunu tetikler. Fakat dondurma, içerdiği süt sayesinde diğer şekerli gıdalara kıyasla, şekerin kana karışma hızını düşürür ve kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlar.

Kasları Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Vücudumuzun ve kaslarımızın temel yapısını oluşturan proteinler; hayvansal gıdalar ve baklagiller ile süt ve süt ürünlerinde bolca bulunuyor.

Sütten yapılan dondurma da, içerdiği proteinler sayesinde kas sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

dondurma kase

Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Araştırmalar, süt ve süt ürünlerinin iştah kontrolüne yardımcı olduğunu ve bu ürünlerden aldıkları kalsiyum oranı yüksek olan kişilerin, kilo kaybının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

dondurma tablo masa

Tedavide Kullanılabilir

Bademcik operasyonu sonrasında iyileşmede veya çeşitli sağlık sorunlarının sebep olduğu çiğneme-yutma güçlüklerinde, genellikle dondurma yenilmesi tavsiye edilir. Çünkü dondurma, operasyon sonrasında tahriş oluşumunu engellemeye, damarların büzülmesini sağlayarak kanama riskini azaltmaya ve içerdiği proteinler sayesinde yaranın iyileşmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca günlük kalsiyum, protein, fosfor, potasyum ve çeşitli vitaminlere olan ihtiyacımızı karşılamaya da destek olur.

Dondurma ile ilgili ek bilgiler…

Dondurmanın İçeriği

Dondurma; A, B1, B2, B12, C, D ve E vitaminleri yönünden zengin bir yiyecek olmasının yanı sıra kalsiyum, magnezyum, protein, karbonhidrat, çinko, potasyum, demir ve fosfor gibi pek çok vitamin ve mineral içermektedir.

Bu yüzden en hafif ve en sağlıklı tatlılar arasında belki de birinci sırada sayılabilir.

dondurma külah kap

Dondurma Mutluluk Kaynağıdır!

Londra’daki Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre; dondurma, ağızda oluşturduğu soğukluk hissiyle serinletici ve susuzluğu giderici bir etkiye sahiptir. Aynı çalışma, dondurma yediğimizde beynimizdeki haz merkezinin aktif olduğunu da ortaya koyuyor.

kadın dondurma çiçekler

Dondurma Tüketiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurmanın faydaları denildiğinde bahsedilen tüketim miktarı, haftada 2-3 defa, yalnızca 2’şer toptur.

Dondurma sağlıklı bir ara öğün alternatifi olsa da, fazla tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına ve kilo alımına sebep olabilir.

Çocuklarda ise, 3 yaşından itibaren dondurma tüketimi tavsiye edilmektedir. 

Dondurma Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Paketli dondurmaların yağ içeriğinin fazla olabileceğini ve katkı maddeleri içerebileceğini göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden, paketli ürünler satın alırken içindekiler bilgisini mutlaka okumalı ve süt tozu veya glikoz şurubu içeren dondurmaları tüketmemeye özen göstermeliyiz.
  • Dondurmanın alındığı yerin hijyen kurallarına uygun ve son tüketim tarihinin geçmemiş olduğuna emin olmalıyız.
  • Dondurmanın faydalarından yararlanmak için sossuz, kuruyemişsiz ve süsleme ürünleri olmayan bir şekilde tüketmeliyiz.
  • Dondurmanın kalorisini arttırmamak için külahsız bir şekilde yemeyi tercih etmeliyiz.
  • Mümkünse tok karına ve ikindi saatlerinde tüketmeyi tercih etmeliyiz.
sundan dondurma külah
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.