30 Ocak 2021

10 Maddede Ami Vitale

Ezgi Çelik

~3dk

Ami Vitale, Nikon’un bir elçisi ve National Geographic dergisi ile sözleşmeli bir fotoğrafçı, ayrıca foto muhabir ve film yapımcısıdır. 

ami vitale

En son eserleri pandaların vahşi tarafını, Sri Lanka’daki kırılgan barışını ve Afrika’daki topluluğun sahip olduğu ve yönettiği ilk fil barınağını konu alıyor. 

ami vitale

Eserleri dünya çapında müzelerde ve galerilerde sergileniyor ve çok sayıda özel koleksiyonda yer almasının yanı sıra, World Press Photos’tan çok sayıda ödül, Magnum Inge Morath Ödülü ve Üstün Habercilik dalında Daniel Pearl Ödülü gibi prestijli ödüller de kazandı. 

ami vitale fotoğrafı

İlk kitabı Panda Love: The Secret Lives of Pandas, 2018’de yayınlandı.

Yakın zamanda Instyle dergisi tarafından Jane Goodall ve Ruth Bader Ginsberg ile birlikte dünyayı değiştiren 50 kadından biri olarak seçildi.

ami vitale fotoğrafı

Ami Vitale, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini gösteren, güçlü hikayeler yaratma misyonuna sahip bilim adamları, yazarlar, fotoğrafçılar ve film yapımcılarından oluşan bir kolektif olan Ripple Effect Images’ın kurucu üyesidir. Ayrıca Alexia Vakfı’nın Foto Muhabirliği Danışma Kurulu’nun idari danışma komitesinde yer almaktadır.

ami vitale fotoğrafı

Şimdi Montana’da bulunan Vitale, gezegenin en acil sorunları hakkında filmler ve hikayeler yapmaya devam ediyor ve sık sık Amerika, Avrupa ve Asya’da konferanslar ve atölyeler veriyor.

ami vitale fotoğrafı

Yıllarca savaş fotoğrafları çekmiş olan sanatçı, bunların sonrasında doğa koruma alanları ilgili projede yer almıştır.

Nikon elçisi ve National Geographic dergisi fotoğrafçısı Ami Vitale, yalnızca şiddet ve çatışmaya değil, aynı zamanda gerçeküstü güzelliğe ve insan ruhunun kalıcı gücüne de tanıklık ederek 100’den fazla ülkeyi gezdi.

ami vitale fotoğrafı

Ayrıca 2009 yılında, dünyanın son beyaz gergedanlarından birinin taşınması ve serbest bırakılmasıyla ilgili güçlü bir hikaye çektikten sonra Ami Vitale, odak noktasını günümüzün en ilgi çekici vahşi yaşam ve çevre hikayelerine çevirdi. Eserlerinde bunu çokça yansıttı.

ami vitale fotoğrafı

*Fotoğraflar BBC News, All About Photo ve Ami Vitale’nin sitesinden alınmıştır.

BONUS

Ami Vitale’nin TEDx konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim. 😊

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Ezgi Çelik

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.