20 Ekim 2017

10 Maddede ‘404- Dosya Bulunamadı’ Hatası ve Tarihçesi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

‘404- Bulunamadı’ web sayfası, bir web site sunucusunda kırık veya ölü bir bağlantıyı izlemeye çalıştığımızda ortaya çıkıyor ve World Wide Web’de en sık rastlanan hatalardan biri olma özelliği gösteriyor.

CERN, İsviçre’de bazı bilim insanları 90’lı yıllarda medya devrimi olarak adlandırılan, bugün www ya da kısaca web olarak bildiğimiz, World Wide Web üzerinde çalışmaya başlamıştı.

CERN bilim insanlarının amacı çeşitli formatlarda açık erişim olanağı sağlayan bir veri tabanı altyapısı, yani multimedya (çoklu ortam) oluşturmaktı. Hedefleri metin ve resimleri tek bir doküman gibi bir araya getirmek ve onları bir belge olarak sunacak ve bu tür diğer belgelere bağlanmaya izin verecek bir protokol, yani hypertext oluşturmaktı.

Çalışmalarındaki ilerleme ve aksilikleri dünyayla paylaşmak istemedikleri için protokollerini kapalı bir alan olan CERN’s Internal Network (CERN Dahili Ağ) üzerinde geliştirmeye başladılar.

Protokolün farklı işlevleri için CERN içinde yer alan farklı ofisleri kullanan ekip dördüncü kattaki ofiste, yani 404 numaralı odada, World Wide Web’in merkezi veri tabanını bulunduruyordu. Tüm dosya talepleri bu ofise yönlendiriliyordu. Odada görevli olan 2 ya da 3 kişi elle bu dosyalara erişiyor ve ağ üzerinden dosyayı talep eden kişiye aktarıyorlardı.

Veri tabanı büyümeye başladığında ve CERN’deki insanlar, kendi araştırma belgelerinin dışında da belge alabildiklerini fark ettiklerinde talepler arttı. Artan taleplerle birlikte yerine getirilemeyen taleplerin de sayısı yükseldi. Bu durum genellikle taleplerin yanlış dosya ismiyle yapılmasından kaynaklanıyordu. Bir süre sonra bu hatalı istekler standart bir mesajla cevaplanmaya başlandı. ‘Room 404: file not found’ (404: dosya bulunamadı).

Dosya talep etme ve talepleri karşılama işlemleri otomatikleştiğinde ve insanlar doğrudan veri tabanına erişebilmeye başladıklarında da hata iletileri işlemin gerçekleştiği fiziksel konumla bağlantılı kalmaya devam etti.

Oda numaraları ve hata kodları CERN’den ayrılmış olsa da HTTP’nin (Hyper Text Transfer Protokol) resmi sürümünde bir tarayıcı bir web sunucundan hatalı bir istekte bulunduğunda görüntülenmeye devam ediyor.

Her hata mesajının bir standardı ve özelliği vardır.

1xx: Bilgi (101 protokol anahtarı gibi)

2xx: Kabul ya da Başarı (200 ‘ok’ gibi, başarı sinyali)

3xx: Yeniden yönlendirme (301 ‘kalıcı olarak taşındı’ gibi)

4xx: İstemci Hatası (404 ‘dosya bulunamadı’ gibi)

5xx: Sunucu Hatası (500 ‘Dahili Sunucu Hatası’ gibi)

Microsoft’un IIS 7.0, IIS 7.5 ve IIS 8.0 sunucuları, 404 hatasının nedenlerini daha net bir şekilde belirtmek için aşağıdaki HTTP alt-durum kodlarını tanımlar:

404.0 – Bulunamadı.

404.1 – Site Bulunamadı.

404.2 – ISAPI veya CGI kısıtlaması.

404.3 – MIME türü kısıtlaması.

404.4 – İşleyici yapılandırılmadı.

404.5 – İstek, filtreleme yapılandırması tarafından reddedildi.

404.6 – Eylem reddedildi.

404.7 – Dosya uzantısı reddedildi.

404.8 – Gizli ad alanı.

404.9 – Dosya özniteliği gizli.

404.10 – Başlık çok uzun.

404.11 – İstek çift kaçış sırası içeriyor.

404.12 – İstek yüksek bit karakterler içeriyor.

404.13 – İçerik çok uzun.

404.14 – Talep edilen URL çok uzun.

404.15 – Sorgu dizesi çok uzun.

404.16 – DAV isteği statik dosya işleyicisine gönderilmiştir.

404.17 – Bir MIME eşleşme karakteri haritası aracılığıyla statik dosya işleyicisine eşlenen dinamik içerik.

404.18 – Sorgu dizesi dizisi reddedildi.

404.19 – Filtreleme kuralı tarafından engellendi.

404.20 – Çok fazla URL Segmenti.

 

BONUS

Diğer odaların hiçbiri artık web için kullanılmasa da 404 numaralı oda webin başlangıcı olarak CERN’de korunmaya devam etmektedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.