29 Ekim 2022

Tüm Zamanların En Popüler ve Çok Satan Oyuncakları

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Listemiz, birçok kaynaktaki sayısal verilerden faydalanılarak, günümüz dijital dünyasında dahi varlığını ve popülerliğini koruyan oyuncaklar göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Ancak kutu oyunları ile ülkemizde rağbet görmemiş oyuncaklar listemize dahil edilmemiştir.

Not: Sıralamada herhangi bir öncelik söz konusu değildir.

Lego

İsmini Danca’da güzel oyun anlamına gelen Leg Godt ifadesinin kısaltmasından alan ve dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olan Lego, 1932 yılında Ole Kirk Christiansen tarafından kuruldu.

Üretildiği günden bugüne, çıkardığı serilerle ve pek çok şeyi inşa etmeye elverişli ayrıntılı parçalarıyla neredeyse tüm çocukları etkisi altına alan Lego, dünyanın en popüler ve çok satan oyuncakları arasında yer alıyor.

Ayrıca Lego, dünyada en çok oynanan video oyunlarından biri olan Minecraft’ın da ilham kaynağı.

lego

Barbie

Barbie, ilk kez 1959 yılında piyasaya çıksa da 1990’lı yıllardan itibaren dünyanın en çok satan oyuncaklarından biri oldu.

Bugün satışları düşmüş olsa da, piyasada oyuncakların yanı sıra nevresim takımlarından terliğe, parfümden kıyafetlere kadar birçok üründe Barbie imzasını görmek mümkün.

barbie

Rubik Küp

Tüm zamanların en popüler ve en çok satan oyuncakları arasında, küçükten büyüğe hala pek çoğumuzun elinde olan rubik küp de yer alıyor.

Saatlerce oynayabileceğiniz rubik küp, 1974 yılında Erno Rubik isimli Macar bir heykeltıraş ve profesör tarafından, öğrencilerin üç boyutlu geometriyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

rubik küp

Matchbox ve Hot Wheels

Matchbox

Matchbox, 1953 yılında Lesney firması tarafından yaratılmış, kibrit kutusuna benzeten kutularda satılan, detaylı ve gerçekçi model arabalardır.

Matchbox’ın tasarımcısı Jack Odell bu arabaları, o dönemde İngiltere’deki okullara kibrit kutusuna sığma şartıyla oyuncak götürülebildiği için kızı için tasarlamış, üretmiş ve kibrit kutularına koymuştur.

75 modelden oluşan ve otomobil, kamyon ve otobüsleri içeren ilk seriden sonra ikinci model ailesi, klasik otomobilleri içeren Models of Yesteryear olmuştur.

1969 yılından sonra ise, uçaktan savaş araçlarına ve büyük ölçekli arabalara kadar birçok seri üretilmiştir.

matchbox

Hot Wheels

Hot Wheels ise, 1968 yılında oğlunun Matchbox arabalarıyla oynadığını fark eden mucit, iş insanı ve Mattel’in kurucu ortağı Elliot Handler tarafından yapılmıştır.

Hot Wheels, otomobillerin ve kamyonların yanı sıra motosikletlerin ve hayattaki araçların detaylı minyatür kopyalarını içermektedir. Ayrıca Mattel, minyatür modellerin yanı sıra bir yarış pisti de üretmiştir.

hot wheels

Tamagotchi

Japonya’da 1996 yılında tanıtılan ve hızla tüm dünya çocuklarını etkisi altına alan Tamagotchi, bir hayvanın bakımını üstlendiğiniz dijital bir oyuncak. 90’lı yıllardaki popülaritesi 2000’li yılların başında düşmüşse de yenilenen versiyon ve tasarımlarıyla yine pek çok çocuğun ve hatta yetişkinin oyuncağı olarak varlığını sürdürüyor.

Yo-Yo

Binlerce yıl önce Çin’de ortaya çıkan Yo-yo’ya ait ilk kayıt, MÖ 500’lü yılların Antik Yunan’ına dayanıyor.

Bir dingil ile birleştirilmiş iki diskten ve dingilin etrafına sarılı bir ipten oluşan oyuncak, bugün bile popülerliğini koruyor.

yo yo

Oyuncak Ayı

Yıllar boyu saklanan, nesilden nesle aktarılan ve çoğu zaman en sevilen oyuncak, hatta bir arkadaş olan oyuncak ayılar hala popülerliğini koruyor.

oyuncak ayı

Game Boy

İlk olarak 1989 yılında Japon pazarına sunulan Game Boy, Nintendo’da çalışan Gunpei Yokoi ve ekibi tarafından tasarlanmıştır.

90’lı yıllarda fenomen haline gelen Game Boy, bugün hala hem nostaljik hem de yeni nesil versiyonlarıyla piyasada kalmayı sürdürüyor.

game boy

Play-Doh

Çocukların evde sanat ve el işi projelerini yapmaları için geliştirilen oyun hamuru Play-Doh, ilk olarak duvar kağıdı temizleyicisi olarak 1930’lu yıllarda üretilmiştir.

1950’li yıllardan itibaren oyuncak pazarına sürülen Play-Doh, bugün hala geliştirdiği zengin yan ürünlerle popülerliğini koruyor.

play doh oyun hamuru

Frizbi

İlk kez 1957 yılında Wham-O tarafından üretilen frizbi, her yaştan insana ve hatta köpeklere de hitap eden dünyanın en popüler oyuncaklarından biri.

frizbi

BONUS

Slinky

1940’lı yıllarda Richard T. James tarafından icat edilen Slinky, her zaman popülerliğini koruyamasa da farklı dönemlerde yeniden ön plana çıkan oyuncaklardan biri.

slinky
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.