20 Ekim 2017

Tadı Damağımızda: 10 Sokak Tatlısı

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Osmanlı döneminde başlayan ve kültürümüzün bir parçası haline gelen sokak tatlıcıları, eskiden olduğu gibi her köşe başında görülmüyor olsalar da, hayatımızın içinde olmaya devam ediyorlar.

Macun Şekeri

Macuncular eskisi kadar yaygın değiller, ama hala turistik bölgelerde ve eğlence alanlarında karşımıza çıkıyorlar. Macun şekerler renkleri ve kokuları ile hızla çocukluğumuza dönmemizi sağlıyorlar.

Şambali

En fazla tüketilen sokak tatlılarından biri olan Şambali ya da diğer adıyla Şam Tatlısı, camekanların arkasında yenmeye hazır bekliyor.

Tulumba

Atalarımızdan kalan, masalarımızı süsleyen ve uzun yıllar boyunca konuk olduğumuz evlere götürdüğümüz tulumba tatlısını dışarıda tüketmek hala mümkün.

Halka Tatlı

Tulumbaya benzeyen halka tatlı, günümüzde en çok tüketilen ve en fazla bilinen sokak tatlısı. Günün her saatinde tüketilmeye uygun halka tatlı, yöresel olarak halka tulumba, müşebbek, sarı burma ve kerhane tatlısı isimleriyle de anılıyor.

Pamuk Şeker

Buluta benzeyen pamuk şekerler de çocukluk anılarımızın ayrılmaz bir parçası. Kaç yaşında olursak olalım toz şekerin, pamuk şekere dönüşümünü izlemekten sıkılmayız herhalde. Eskisi gibi pamuk şeker arabalarıyla karşılaşamıyor olsak da, paketlenmiş şekilde rengarenk ve hatta aromalı pamuk şekerler çocuklar için vazgeçilmez sokak tatlılarından biri olmaya devam ediyor.

Kağıt Helva

Kağıt helva, hala sokak tatlıları arasındaki önemini koruyor. Hem sade olarak hem de arasında dondurma koyularak tüketilebilecek kağıt helvaları vapurlardan marketlere ve simitçilere kadar her yerde görebilirsiniz.

Boza

Tatlı kategorisine girip girmeyeceği tartışmalı olsa da, boza özellikle kış aylarında tarçınla ve leblebiyle tüketmesi en keyifli sokak tatlılarından biri. Günümüzde bozacıların sesini duyup pencerelerden sipariş vermesek de o, eski anıları anımsamak hala mümkün.

Lokma

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaz akşamlarının vazgeçilmez lezzeti lokmayı unutmak elbette olmazdı.

Waffle

Geleneksel sokak tatlılarının yanı sıra yeni yeni ortaya çıkan waffle tezgahları, mekanlar kadar olmasa da bol çeşidiyle yeni bir sokak tatlısı alışkanlığı geliştirmemizi sağlayabilir.

Bici Bici Muhallebisi

Bici biciyi saymazsak listemizin eksik olacağını düşündük. Akdeniz bölgesinin pek çok şehrinde rastlayabileceğiniz bici bici, özellikle yaz aylarının kurtarıcısı sayılabilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.