16 Haziran 2024

Novalis: Alman Romantizminin En Parlak Yıldızı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kısaca Novalis

1772 yılında Prusya’da doğan ve henüz 29 yaşındayken tüberküloze yakalanarak hayata veda eden Novalis, Alman Romantizmi’nin en önemli yazar ve filozoflarından biridir.

Gerçek ismi Georg Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg olan Novalis, mahlasını Roma dönemi şairlerinden Publius Ovidius Naso’nun adına atıfta bulunarak seçmiştir.

Yazar ve filozof olmasının yanı sıra müzisyen de olan Novalis, hayatı boyunca piyano çalmış ve besteler yapmıştır.

Novalis

Rüyalar

Novalis, rüyaların bilinçaltımızla bağlantılı olduğuna ve bize ilham verebileceğine inanmıştır. Rüyalarını sık sık kaydetmiş ve eserlerinde rüyalardan imgeler kullanmıştır.

İlk Eseri

Novalis’in ilk eseri olan Blüthenstaub, 1798 yılında yayımlanmıştır. Yazar, mahlasını ilk kez bu eserde kullanmıştır.

Heinrich von Ofterdingen

Heinrich von Ofterdingen, Alman romantizminin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Eser, akımın temel fikirlerini ve ideallerini yansıtmaktadır.

Romanda şiir ve düzyazının unsurları ustaca bir araya getirilmiş ve doğa ve hayal gücünün önemi, sanatın yüceltilmesi, bireyin özgürlüğü ve sevginin gücü gibi romantik temalar işlenmiştir.

Edebiyat tarihi açısından da önemli bir yere sahip olan kitap, Alman edebiyatının yanı sıra Avrupa edebiyatını da etkilemiştir.

Romanda kullanılan semboller, imgeler ve dil, edebiyat eleştirmenleri ve akademisyenler tarafından hala incelenmektedir.

Diğer Eserleri

Novalis’in diğer önemli eserleri arasında Fragmanlar, Geceye Övgüler, Mahrem Günce ve Sais Çırakları yer almaktadır.

novalis imza

Mektupları

Novalis, hayatı boyunca çok sayıda mektup yazmıştır. Mektupları, felsefi düşünceleri, edebi fikirleri, günlük yaşamına dair gözlemleri ve duygularını yansıtmaktadır. Eserlerinde olduğu gibi mektuplarında da Romantizm akımın izleri açıkça görülmektedir.

Novalis’in yaklaşık 800 mektubu günümüze ulaşmıştır. Bu mektuplar, 1792’den 1801’e kadar olan bir dönemi kapsar ve yazarın hayatı, düşünceleri ve duyguları hakkında değerli bilgiler sunmaktadır.

Mektupların ilk derli toplu baskısı 1865 yılında Karl Friedrich Köpke tarafından hazırlanmıştır. 

Novalis’in Yazdığı En Önemli Mektuplar

Sophie von Kühn’e Mektuplar:13 yaşında vefat eden Sophie’ye duyduğu aşkı ve onu kaybetmenin acısını mektuplarında dile getirmiştir. Bu mektuplar, Alman edebiyatının en romantik metinlerinden biridir.

Friedrich Schlegel’e Mektuplar: Yakın arkadaşı ve edebiyatçı Friedrich Schlegel’e felsefe, edebiyat ve sanat üzerine fikir alışverişinde bulunduğu çok sayıda mektup yazmıştır. Bu mektuplar, Alman Romantizmi’nin gelişimini anlamak için önemli bir kaynaktır.

Madencilik Bürosu Çalışanı Olarak Novalis 

Novalis, edebiyat ve felsefeye olan tutkusuna rağmen geçimini sağlamak için bir madencilik bürosunda çalışmıştır. Bu büroda çalışırken jeoloji ve madencilik hakkında bilgi edinmiş ve bu bilgiler eserlerine de yansımıştır.

Felsefesi

Doğanın ve evrenin bir bütün olduğuna ve her şeyin birbirine bağlı olduğuna inanan Novalis, eserlerinde doğa ile olan romantik bağını ve panteist eğilimini göstermiştir.

Novalis, hayal gücünün insanı özgürleştiren ve gerçekliğin ötesine geçmeyi sağlayan bir güç olduğuna inanmıştır ve eserlerinde hayal gücünün ve şiirin dünyayı dönüştürme potansiyeline vurgu yapmıştır.

Etkisi

Alman romantizminin öncü isimlerinden biri kabul edilen yazar, başta Goethe, Schiller ve Hölderlin olmak üzere birçok Alman yazar ve filozofun yanı sıra Franz Kafka, Hermann Hesse ve Thomas Mann gibi dünya edebiyatının önemli isimlerine de ilham vermiştir.

BONUS

Evrensel Bir Dil Hayali

Novalis, farklı diller konuşan insanların birbirlerini anlayabileceği evrensel bir dilin geliştirilmesi gerektiğine inanmış, edebiyat ve felsefenin insanları bir araya getirebileceğini savunmuştur.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.