7 Temmuz 2023

Kalbimizde İz Bırakan 10 Siyah Beyaz Türk Filmi

Cansu Yüce

~4dk

Vesikalı Yarim (1968)

Başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın paylaştığı bu unutulmaz filmde hüzünlü bir aşk hikayesi anlatılmıştır. Kendi halinde yaşayan manav Halil ve pavyonda çalışan Sabiha’nın imkansız aşkı birçok akılda kalıcı replikle vurgulanmıştır. “Çok eskiden rastlaşacaktır.”  

Sevmek Zamanı (1966)

Duvardaki bir resme aşık olan boyacı Halil ve Meral’in aşkı anlatılmıştır. Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı filmde Müşfik Kenter, Sema Özcan başrollerini paylaşmaktadır. Zamanla kült filmler statüsü edinmiştir. “Ben senin resmine aşığım.”  

Ah Güzel İstanbul (1966)

Başrollerinde Sadri Alışık ve Ayla Algan’ın rol aldığı filmde Üsküdar ve eski İstanbul dan esintiler görmekteyiz. İstanbul’a artist olma hevesiyle gelen Ayşe’nin yolları İstanbul beyefendisi Haşmet ile kesişmektedir. “Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur.”  

Susuz Yaz (1963)

Yönetmenliğini yine Metin Erksan’ın yaptığı filmde başrollerde Erol Taş ve Hülya Koçyiğit’i görmekteyiz. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü alan bu film, Türk sinema tarihinde uluslararası ödül kazanan ilk filmdir.

Sana Layık Değilim (1965)

Başrollerinde Türkan Şoray ve Sadri Alışık’ın rol aldığı filmde Osman’ın Türkan’a olan imkansız aşkı anlatılmaktadır. Türkan’ın iyiliği için her şeyi yapıp kendini hiçe saymıştır.  

Şoför Nebahat (1960)

Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı Sezer Sezin’in Nebahat karakterini canlandırdığı siyah beyaz filmdir. Nebahat babasının ölümünün ardından ailesinin geçimini sağlamak ve borçlarını ödeyebilmek için dolmuş şoförlüğüne başlar.  

Acı Hayat (1962)

Başrollerini Ayhan Işık ve Türkan Şoray’ın paylaştığı bir Metin Erksan filmidir. Kara sevda ve keder konulu filmlerin başyapıtıdır.  

Son Kuşlar (1965)

Başrollerinde Selma Güneri ve Ediz Hun rol almaktadır. Maddi sıkıntılardan kurtulabilmek için ailesi tarafından evlendirilmeye çalışılan bir genç kızın hayatı anlatılmaktadır.  

Şaka ile Karışık (1965)

Başrol oyuncusu Ofsayt Osman rolü ile birçok filmde başrol oynayan Sadri Alışık’tır. Ofsayt Osman’ın “Bu da mı gol değil” repliği ile akıllarda kalmıştır.

Küçük Hanımın Şöförü (1962)

Başrollerini Belgin Doruk ve Ayhan Işık paylaşmaktadır.  Ünlü fabrikatör mirasını tek bir şartla oğluna bırakmıştır: Ömer eğer bir yıl boyunca düzgün biri olup, gerçekten çalışarak yaşayabilirse mirasın sahibi olacaktır. Ne pahasına olursa olsun bu şartı yerine getirmeye kararlı olan Ömer, işe zengin bir ailenin kızı olan Neriman Eğilmez’in şoförü olarak başlayacaktır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Cansu Yüce

Cansu Yüce

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.