10 Nisan 2018

Dünyayı Değiştiren Çocuklar

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Tarih boyunca keşifleriyle ve fikirleriyle dünyayı değiştiren çocuklar:

Ruby Bridges

Ruby Bridges, 1960 yılında, hükümetin aldığı karar sonucunda tamamen beyazların öğrenim gördüğü William Frantz İlkokulu’na başladı. Bridges, polislerin ve ailesinin eşliğinde okula gittiği ilk günde büyük bir protesto ile karşılaştı.

Hiçbir öğrenci ve öğretmenin okula gitmediği bu eylemin yanı sıra henüz 6 yaşında olan Bridges, okulun çevresinde de kendisini aşağılayan söylemlere maruz kalmıştı.

Bu yaşananlara rağmen, ailesinin desteğiyle her gün okula giden Bridges, cesaretinden dolayı bir sivil haklar hareketi ikonu oldu. Bridges, 1999 yılında kendi hikayesini anlattığı bir kitap yazdı ve yine aynı yıl, Ruby Bridges Vakfı’nı kurdu.

Ruby Bridges
Ruby Bridges

Ece Çiftçi

Henüz 14 yaşındayken, dünya üzerindeki tüm çocukların eşit ve sosyal eğitim alması ve özgüven sahibi olarak yetişmesi için 5 arkadaşıyla birlikte Şanlıurfa’ya giderek 100 çocuğun yer aldığı bir eğitim düzenledi. Bu eğitimlere iki yıl daha devam eden Çiftçi, hazırladığı sosyal sorumluluk projesinin kapsamını genişletmek için lisans öğreniminde Sosyoloji programını tercih etti.

Çiftçi’nin 2012 yılında ‘SosyalBen’ ismini alan projesi, ‘Bir Fikrin mi Var?’ yarışmasında birinci olmasının yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Yetişen Genç Liderler Ödülü’nün kazananları arasında yer aldı.

Almanya’da düzenlenen G-20 Zirvesi öncesinde genç girişimci kadınların davet edildiği Girls20’de Türkiye’yi temsil eden Çiftçi, bugün, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren SosyalBen Derneği’nin ve SosyalBen Akademi Danışmanlık şirketinin kurucusu.

Jazz Jennings

Dünyanın ilk trans genci olan Jazz Jennings, 6 yaşındayken Barbara Walters’a verdiği bir röportajda transseksüel bir çocuk olduğunu söylemişti. Bir LGBTTİ aktivisti olan Jennings, Time dergisinin en başarılı gençler listesinde de yer alıyor.

‘Gerçekten kim olduğunu kabul etmek konusunda cesur olmak gerekiyor, kimin ne düşündüğünü önemseyerek kendinizden asla taviz vermeyin. Gerçekten size değer veren insanlar siz ne olursanız olun yanınızda olanlardır.’

Jazz Jennings
Jazz Jennings

Mert Ege Arıcı

Lise öğrencisiyken antikor tanınması ve saflaştırılmasına yönelik polimerik membran sistem geliştirmesi ismini taşıyan projesiyle, 2017 yılında Brezilya’da düzenlenen Mostratec Proje Yarışması’nda Biyokimya kategorisinde birincilik kazandı. Arıcı, ayrıca Türk katılımcılar arasında En İyi Proje ve En İyi Uluslararası Proje ödüllerini de aldı.

Boyan Slat

1994 yılında doğan Boyan Slat, dünyanın en genç mucitlerinden ve girişimcilerinden biri. 14 yaşındayken 213 su roketi fırlatarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Slat, okyanusları plastik çöpten arıtmak amacıyla bir proje geliştirdi ve Okyanus Temizliği (The Ocean Cleanup) şirketini kurdu.

Slat’ın projesi, bugüne kadar yapılmış en büyük deniz temizliği kampanyası olma özelliği de taşıyor. Ayrıca Slat, Birleşmiş Milletler’in En Çevreci Ödülü’nü alan en genç insan.

Boyan Slat
Boyan Slat

Dilek Öykü Ahraz & Efe Gündeğer

Henüz 13 yaşında olan Ahraz ve Gündeğer’in motosiklet kazalarında ölümleri engellemek amacıyla, kask takılmadığında uyarı veren ve motosikletin çalışmasını engelleyen bir düzenek olan MotoKask projesi; 2017 yılında, Samsung Electronic’in Gelecek için Çözüm programı kapsamında düzenlediği Geleceğin Mucitleri bilim yarışmasında dünya birincisi oldu.

Margaret Eloise Knight

1838 ile 1914 yılları arasında yaşayan Margaret Knight, 19. Yüzyılın En Ünlü Kadın Mucidi olarak da anılıyor.

Knight, henüz 12 yaşındayken pamuk fabrikasında tanık olduğu bir kazadan etkilenerek kazaları engellemek amacıyla bir güvenlik cihazı geliştirdi. Knight’ın geliştirdiği cihaz Manchester’da bulunan neredeyse tüm fabrikalar tarafından kabul gördü.

Knight’ın numaralama makinesi, pencere pervazı ve kanadı gibi çok sayıda icadının arasında düz tabanlı kağıt poşetlerin üretilmesinde kullanılan ve kağıdı katlayıp yapıştıran makine de vardır.

Jack Andraka
Jack Andraka

Sırma Örgüç

Sırma Örgüç, 2008 yılında, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Eğitim ve Bilim Olimpiyatları’nda 4 binden fazla proje arasında birinci oldu.

Hastane Enfeksiyon Etkenlerinin Sterilizasyonunda Yeni Bir Yöntem Önerilmesi ve Yöntemin Gram ve Bakterilere Etkisinin İncelenmesi isimli projesiyle birincilik kazanan Örgüç, ODTÜ Elektrik-Elektronik programını bölüm, fakülte ve üniversite birincisi olarak bitirdi.

Yüksek lisansına yine ODTÜ’de Mikro-elektronik alanında devam eden Örgüç; Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT), kanser hücrelerinin elektronik cihazlar kullanımıyla erken teşhis edilmesi üzerine çalışıyor.

Louis Braille

Çocukken geçirdiği bir kaza sonucu önce sol gözünü, 6 yaşında ise sağ gözünü kaybeden Louis Braille, 15 yaşındayken Braille ya da Körler Alfabesinin sistemini keşfetti.

Braille’in sistemi, Charles Barbier’in, Napolyon’un talebi ile askerlerin geceleri ışıksız ortamda okuyabilmelerini sağlamak için geliştirdiği sisteme dayanır.

Louis Braille
Louis Braille

Neval Çam

Neval Çam, 16 yaşındayken işitme engelliler için geliştirdiği İşaret Dili Tercüme yazılımı ile Microsoft tarafından Yılın En Başarılı Kadın Yazılım Girişimcisi seçildi. Çam, bu başarısıyla Stanford Üniversitesi’nde tam burslu olarak Bilgisayar Bilimleri programına kabul edildi.

BONUS

  • Bilimkurguyu icat eden genç kız olarak da anılan, Frankenstein’in yazarı Mary Shelley,
  • Bir çift halkalı galaksi keşfeden Burçin Mutlu Pakdil,
  • Diğer tüm testlerden daha ucuz, hızlı ve doğru sonuç vererek kanser hücresinin varlığını tespit eden yeni bir sensor tipi geliştiren Jack Andraka,
  • Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda Altın, Mendelev Kimya Olimpiyatları’nda Gümüş Madalya kazanan Ceylan Ceylan,
  • Lego ve balıkçılık teli kullanarak ilk robot elini yapan ve henüz 17 yaşındayken NASA’da çalışmaya başlayan Easton LaChappelle,
  • ‘Okul Servislerinde Güvenliğin Artırılması için Sürücüyü Uyaran Alarm Sistemi’ projesiyle TÜBİTAK’ta birincilik kazanan Yaren Sakin,
  • 1927 yılında, ilk tamamen elektronik televizyonu geliştiren Philo Farnsworth…
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.