20 Ekim 2017

Capoeira Meraklılarının Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Capoeira meraklıları ve tutkunları için, Capoeira film ve belgesellerini derledik.

‘Capoeira bir savaştır, danstır, sanattır.’

Mestre Curio

Cordão De Ouro

Türkçeye Altın Kordon olarak çevrilebilecek 1977 yapımı film, Brezilya’nın politik yapısını, capoeira ustası Jorge’nin Eldorado’daki kölelikten kaçışını ve yerel diktatörlerle mücadelesini anlatıyor.

Capoeira: The Dance of Freedom

Capoeira ile ilgili kısa bir film olan Capoeira: The Dance of Freedom, Türkçeye Capoeira: Özgürlüğün Dansı olarak çevrilebilir. 2005 yılında çekimleri tamamlanan film, toplamda 30 dakika sürüyor.

Mestre Bimba: A Capoeira Iluminada

Capoeira ile ilgili bir belgesel olan ve 2005 yılında çekimleri tamamlanan Mestre Bimba: A Capoeira Iluminada toplam bir saat 18 dakika sürüyor.

Only the Strong

Yönetmenliğini Sheldon Lettich’in üstlendiği 1993 yapımı filmin başrollerinde Mark Dacascos, Stacey Travis ve Geoffrey Lewis yer alıyor. Türkçeye Güçlülerin Dünyası olarak çevrilen film, capoeirayı tanıtan bir gençlik filmi.

Besouro

2009 yapımı film İngilizceye The Assailant (Saldırgan) olarak çevrilmiş; ancak Besouro Türkçede böcek anlamına geliyor. Yönetmenliğini Joao Daniel Tikhomiroff’un üstlendiği filmde önemli rolleri Ailton Carmo, Jessica Barbosa ve Flavio Rocha paylaşıyor. Besouro’da efsanevi capoeira dövüşçüsü Bahia’nın hikayesi anlatılıyor.

Pastinha! Uma Vida Pela Capoeira

1998 yapımı belgesel Türkçeye Pastinha! Capoeira İçin Yaşam olarak çevrilebilir. 52 dakika süren belgesel, capoeiranın önemli ustalarından Vicente Ferreira Pastinha ve koruyucusu olduğu geleneksel capoeira stili olan Angola hakkında detaylı bilgi veriyor.

Slums, Drums and Capoeira

Capoeira hakkında bir başka belgesel olan Slums, Drums and Capoeira’nın yapım yılı 2010. Brezilya’da capoeira bir dövüş sporu, dans ve sanat olmasının yanı sıra yaşam savaşını ifade eder. Belgesel, izleyicileri capoeiranın doğuşundan başlayan bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor.

Capoeira: Fly Away Beetle

2011 yapımı yarı belgesel nitelikteki Capoeira: Fly Away Beetle, dünyaca ünlü üç capoeira ustası ile capoeiranın erdem ve şiddetini ortaya çıkararak hayatını kurtaran bir gencin hikayesini anlatıyor.

BKO: Bangkok Knockout

2010 yılı, Tayland yapımı BKO: Bangkok Knockout, muay thai’den capoeira’ya ve kung fu’dan tai chi’ye kadar çeşitli branşlarda yetenekli olan bir grup dövüş kulübü arkadaşının kaçırılan arkadaşlarını bulma macerasını anlatıyor.

The Protector

Türkçeye Koruyucu olarak çevrilen 2005 yapımı The Protector, içinde capoeiradan bahsedilen ve capoeira dövüş sahnesi bulunan çok sayıda filmden biri. Prachya Pinkaew’in yönetmenliğini üstlendiği filmde önemli rolleri Tony Jaa, Nathan Jones ve Petchtai Wongkamlao paylaşıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.