5 Şubat 2021

ABD Başkanları ve Beyaz Saray’ı Konu Alan En İyi 10 Film

Sosyaliize

~10dk

Bilindiği gibi, Joe Biden, Demokrat Parti üyelerinden oluşan yeni ekibiyle, 20 Ocak 2021 tarihinde Beyaz Saray’da resmen göreve başladı. Bu yazımda, bu tarihi olaydan yola çıkarak ABD devlet başkanlarını ve Beyaz Saray’ı konu alan en iyi 10 filmden bahsedeceğim.

Sadece siyasi yönü ağır basmayıp; aksiyon, dram, entrika ve romantizm gibi unsurlar da içeren bu filmleri beğeneceğinizi umuyorum.

Hazırsanız hemen başlayalım…

Mutlak Savaş / Fail Safe (1964)

IMDB puanı 8.0 olan filmin türü dram-gerilim. Sidney Lumet’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Henry Fonda, Walter Matthau ve Frits Weaver’ı görüyoruz. Filmde teknik bir aksaklıktan kaynaklanan devletler arası bir yanlış anlaşılmanın iki büyük devleti, Rusya ve ABD’yi nasıl bir anda savaşın eşiğine sürüklediği anlatılıyor. Tam da bu aşamada, ABD devlet başkanı olarak karşımıza çıkan Henry Ford’un ivedi karar alması ile kriz atlatılacaktır.

1776 (1972)

Filmin IMDB puanı 7.7 ve dram-tarih kategorisinde karşımıza çıkıyor. Yönetmen, Peter H. Hunt. Başrollerini William Daniels, Howard Da Silva, Ken Howard paylaşıyor. Bir Broadway müzikali olan film, Amerika’nın kuruluşunu anlatıyor. 

Filmde, 1776 yılında Britanya Krallığı’ndan ayılarak Amerika’da bağımsızlığını ilan eden 13 koloninin ileri gelen düşünce adamlarını görüyoruz. Bu liderler, bağımsızlık bildirisinin yayınlanmasından 1787’de bağımsızlığın kazanılmasına kadar geçen süreçte çeşitli tartışmalar, fikir önerileri ve ideolojik buhranların eşiğinde kıvranacaklardır.

Başkanın Tüm Adamları / All The President’s Men (1976)

IMDB puanı 8.0 olan filmin türü, biyografi-dram-tarih. Yönetmeni, Alan J. Pakula. Başrolde Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden gibi isimler yer alıyor. Filmde The Washington Post gazetesinde de yayınlanan, döneme damga vurmuş siyasi bir gerilim olan Watergate Skandalı anlatılıyor. 

Söylenen o ki, Başkan Richard Nixon, başkanlığa giden yolda, Demokrat Parti bürosundan aldığı malumatları kullanarak kendine zirvede bir yer açmayı planlamış. Olay, acar gazeteciler tarafından ifşa edilince, Nixon olaylara müdahale etmek istemiş. Bu süreçte bir yandan da halkın güvenini kaybeden eski Başkan, istifa çağrılarına daha fazla tepkisiz kalamayıp 1974’de görevinden istifa etmiştir.

Kapanmayan Dosya / JFK (1991)

IMDB puanı 8.0 olan film, drama-tarih-gerilim türünde. Yönetmeni Oliver Stone olan filmde, Jim Garrison rolünde Kevin Costner karşımıza çıkıyor. 

John F. Kennedy suikastinin ardından, çözülmeyi bekleyen onlarca soru ve düğümlenmiş komplo teorileri belirir. Lee Harwey Owsald cinayeti tek başına kendinin işlediğini iddia etse de, yargı ve kamuoyu bilmektedir ki; olay göründüğünden daha karmaşık ve çetrefilli. 

İşte, filmde bu suikastin ardında yatan gerçek sebebi ve asıl faillerini bulmak üzere harekete geçen bölge savcısı Jim Garrison’un başından geçenler anlatılıyor.

Merhaba Dünya / Being There (1979)

IMDB puanı 8.0 olan film komedi dram türünde. Yönetmen Hal Ashby. Göze çarpan oyuncular; Peter Sellers, Shirley MacLaine, Melvyn Douglas. Film, Jerzy Kosinski’nin kitabından sinemaya uyarlanmış. Filmde şöhretin içi boş bir meta oluşu ve asıl erdemin, inanç ve iyilikte saklı olduğu anlatılıyor. 

Şöyle ki, sadece bir Amerikan vatandaşı olan Chance bir anda kendini Amerikan başkanının politik danışmanı olarak bulur. Medyanın spekülasyonlarına makul cevaplar üretmekle görevli olan Chance, bunu niteliksiz geçmişini saklayarak yapmaya çalışınca ortaya trajikomik manzaralar çıkacaktır.

Özgürlük Yürüyüşü / Selma (2014) 

IMDB puanı 7.5 olan filmin türü, biyografi-tarih. David Oyelowo’nun başrolde oynadığı filmde Martin Luther King’in hayatından bir kesit anlatılıyor. ‘Özgürlük Yürüyüşü’ olarak da bilinen protesto eylemlerinde, Martin Luther King ve yanlıları, Selma kentinden Alabama eyalet başkenti olan Montgomery’e üç farklı yürüyüş düzenleyip haklarını savunma çalıştılar. 1965 yılında Afro-Amerikanların gerçekleştirdiği bu kansız eylem, tarihe sonradan ‘sivil halkların haklı mücadelesi’ olarak geçecektir. Film bu ana fikir üzerinden ilerliyor.

Yakın Tehlike / Thirteen Days (2000)

Film, dram-tarih ve gerilim formatında karşımıza çıkıyor ve IMDB puanı 7.3. Başrolünde Kevin Costner’ı gördüğümüz filmin yönetmeni, Roger Donaldson. Filmde 1962 yılında ABD Başkanı olan John F. Kennedy ve Rusya arasındaki gerginlik anlatılıyor. ‘Küba Füze Krizi (Ekim Füzeleri Krizi)’ olarak tarihe geçen olayda, Soğuk Savaşın en can alıcı zamanlarında devlet başkanlarının karşılıklı restleşmelerinin bir sonucu olarak ABD’nin Türkiye’ye, Rusya’nın da Küba’ya dev güçte füzeler yerleştirme ihtimali patlak vermişti. Filmde bu gerilimli dönem ve bu dönemde ABD Devlet Başkanı Kennedy’nin krize nasıl müdahale ettiği anlatılıyor.

Frost / Nixon (2008)

IMDB puanı 7.7 olan filmin yönetmeni, Ron Howard. Başrol oyuncuları Frank Langella, Michael Sheen ve Kevin Bacon. Biyografi-tarih kategorisinde karşımıza çıkıyor film. Kurgusu genel olarak 1972 seçimlerinde büyük oranda oy çoğunluğu alarak ABD başkanı olan Richard Nixon üzerine kurulu. 

Hikaye odur ki; Nixon’a bağlı Cumhuriyeti Parti’den bir ekip gizlice Demokrat Parti Bürosu’nun telefonlarını dinlemiştir. Olay, çalışkan gazetecilerin marifeti ile açığa çıkınca da, Nixon istifa etmek zorunda kalmıştır. Bu olay tarihte Watergate Skandalı olarak anılmaktadır. Frost/Nixon’da Watergate Skandalı, ironik bir bağlam içerisinde ve komedi formatında anlatılmaktadır.

Michelle ile Obama / Southside With You (2016)

Siyasi olaylardan çok, romantizmin ağır bastığı film, Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın çıkmaya başladıkları ilk günü anlatıyor. Film bir gün boyunca ilk görüşmelerini gerçekleştiren taze çiftlerin yaşadıklarını ve konuşmalarını konu alıyor. Görüşmenin sonunda artık her ikisi de ne istediklerinden emin, müşterek bir hayata adım atmaya çoktan karar vermişlerdir.

IMDB puanı 6.3 olan filmde; tarih, drama türünden sahnelere rastlıyoruz. Richard Tanne’nin yönettiği filmde Obama çiftini, Tika Sumpter ve Parker Sawyers canlandırıyor.

Jackie (2016)

ABD başkanları ve Beyaz Saray’ı konu alan 10 film listemin, en güzel ve en acıklı olduğunu düşündüğüm filmi kesinlikle Jackie…

John F. Kennedy suikastinin farklı bir bağlamda ele alındığı bir başyapıt düşünün… Bu sefer John Kennedy suikastinin siyasi-politik yönü biraz gölgede bırakılıp, güzel eşi Jacqueline Kennedy’de bıraktığı izler anlatılıyor. Yani bir anlamda, bir devlet başkanının öldürülmesi, onu tutkuyla seven eşine nasıl yansır? Bunu nasıl kabullenir ve atlatır? Ve benzeri soruların cevabı niteliğinde bir film Jackie.

IMDB puanı 6.3 ve türü biyografi-tarih. Pablo Larrain’in yönetmenliğini üstlenip başrolünde Natalie Portman’ın oynadığı dramatik film, bence kaçmaz. 

Şimdiden iyi seyirler dilerim.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Sosyaliize

Sosyaliize

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.