20 Ekim 2017

10 Maddede Kore Mutfağının Özellikleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Özgün yapısının yanı sıra Uzakdoğu mutfaklarının özelliklerini de barındıran Kore mutfağı ile diğerlerini ayırmak ve Kore mutfağını daha yakından tanımak için genel özelliklerini listeledik.


Sebze ağırlıklı olması sebebiyle besleyici ve düşük kalorili bir mutfak olan Kore mutfağında, sarımsak ve mutfağa 17. yüzyılda giren kırmızı biberin kullanımı oldukça yaygındır.


Baharatlı ve acı yemekler ön planda olduğu Kore mutfağı, 18. ve 19. yüzyıllarda diğer Doğu Asya ve Uzak Doğu mutfaklarından farklılaşmaya başlamıştır.


Ağırlıklı olarak sebze ve tahıllardan oluşan mutfakta et ürünleri de eşit derecede önemlidir. Sebzeler genellikle az pişmiş ya da çiğ olarak tüketilir.


Kore mutfağında çorba, pirinç ve noodle, tofu, sebze ve kümes hayvanları en fazla tüketilen besinler arasındadır.


Kore mutfak kültürüne göre, yemekler aynı anda sofraya gelir. Sofrada çorba, pirinç ya da noodle, kimchi ve ana yemek bulunur.


Kore’de yemek aralarında hazmı kolaylaştırmak ve hastalıkları önlemek için kimchi adı verilen fermente edilmiş acı lahana turşusu ve soya ezmesi tüketilir. Kırmızı biber kullanımı ile birlikte balık ve sebzeyi günlerce saklamanın yolunu bulan Koreliler, kimchiyi bu şekilde elde etmişlerdir.


Kore mutfağında meze olarak kabul edilen ve önemli bir yer teşkil eden mezeler Banchan olarak adlandırılır. Pirinç ile birlikte salatalık turşusu (oijangaji) ve karamelize patates (gamja jorim) gibi 3 ya da 12 çeşit banchan servis edilir.


Kore mutfağında yemekler kızartma, kavurma, buğulama, haşlama ve ızgara gibi farklı yöntemlerle pişirilir.


Geleneksel Kore mutfağında pilav solda, çorba sağda servis edilir. Yemekler seramik ve çelik kaselerde sunulur.

Çorba içerken ve pirinç yerken kaşık, diğer yemeklerde ise Jeotgarak adı verilen yemek çubukları kullanılır. Kore’de yemek çubukları paslanmaz çelikten, bakır ve pirinçten üretilir.


Kore’de çay içme kültürünün iki bin yılı aşkın bir geçmişi vardır. Kore mutfağı meyve çayları, yeşil çay ve ginseng çayı gibi çay çeşitliliğiyle ünlüdür.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.