16 Temmuz 2020

10 Maddede İkinci El Alışveriş Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

İkinci el nedir?

İkinci el, kullanılmış olsun ya da olmasın daha önce bir başkası tarafından satın alınmış ve kutusu/paketi açılmış, etiketi çıkartılmış tüm ürünleri ifade eder. Bu ürün bir araba da olabilir, bir tekstil ürünü de, bir ev eşyası da.

ikinci el bit pazarı

Hangi ikinci el ürünler satılır?

İkinci el ürün denildiğinde genellikle kullanılmış, eskimiş, işlevini kaybetmiş ya da hatalı ürünleri düşünsek de, aslında kullanım değerini kaybetmemiş ürünler satılmalıdır.

Önyargılar

Bazen olumsuz deneyimlerle, bazense kulaktan dolma bilgiyle geliştirdiğimiz önyargılar, genellikle ürünü elinden çıkaran kişiyle ilgilidir. Kişi ister versin, ister bağışlasın, ister satsın elinden çıkaracağı ürünün tekrar kullanılabilir olduğuna emin olmalıdır.

Tekstil ürünlerine kıyasla araçlar ve elektronik ürünlerle ilgili geliştirdiğimiz önyargı daha düşük olsa da genel olarak;

  • Kirlilik
  • Eskilik ve yıpranmışlık
  • Hatalı veya defolu olma
  • Kırık ya da tamir edilmeye ihtiyacı olma…
ikinci el eşyalar

İkinci El Ürün Kullanmanın Avantajları

Tasarruf

Kıyafetlerden elektronik ürünlere, ikinci el alışveriş yapmak ihtiyacınız olan ürüne daha uygun fiyata sahip olmanızı sağlar. 

Doğaya Katkı

Dünya üzerinde her geçen gün daha fazla atık birikiyor. Üstelik bu atıkların pek çoğu doğada yüzlerce yılda ancak çözünüyor ya da hiç çözünmüyor. 

Özellikle ülkemizde geri dönüşüm kültürünün pek gelişmediği düşünülürse, ihtiyacımız olmayan ürünleri yeniden kullanıma sokmak ve yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmek, doğaya katkı sağlamasa da, ona zarar vermemizi engelleyebilir.

ikinci el kıyafet

İkinci el ürünleri tercih etmenin bir diğer avantajı ise, özgün, farklı ve hikayesi olan ürünleri keşfedilmek! 

İkinci El Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İkinci el ürün alırken öncelikle ürünün yeniden kullanılabilir, işlevsel ve çalışır durumda olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca satıcıya ürünle ilgili bütün sorularınızı açık ve net bir şekilde sormalısınız.

ikinci el eski fotoğraflar

Eğer çevrimiçi bir platformdan alım yapıyorsanız, ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda tüketici haklarından faydalanabilmek için ürünün ilanını kaydetmelisiniz. Satıcı ile yazılı olarak iletişim kurmalı ve bu e-postayı ya da mesajı saklamalısınız. 

Son olarak; alım, satım ve iade işlemleri ile ilgili hukuki bir sorun yaşamamak ve sözleşme hazırlamak ve kimlik ibrazı gibi konularda için bir avukattan tavsiye alabilirsiniz. 

sahaf

Kullanmadığımız ürünleri neden bağışlamalı ya da satmalıyız?

Giymediğimiz kıyafetleri, kullanmadığımız elektronik ürünleri veya eşyaları çöpe atmak yerine, bu ürünleri ihtiyacı olan kişilere bağışlamak ya da satmak; hem toplumsal paylaşım kültürünü geliştirecek, hem ihtiyacı olan birine destek olmamıza yardımcı olacak, hem de fazla tüketimi önleyerek doğal kaynakların kullanımını azaltacaktır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.