17 Ekim 2021

Yalnızlığın Yetiştirdiği Bir Yazar: Charles Bukowski

Onurcan Dedeoğulları

~5dk

İnsanlardan nefret etmiyorum, sadece onlar etrafımda olmadığında daha iyi hissediyorum.                               

Charles Bukowski   

Charles Bukowski Kimdir?

Charles Bukowski, asıl adı Heinrich Karl Bukowski olan, 1920 – 1994 yıllarında yaşamış dünyaca ünlü yazar ve şairdir.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Polonya asıllı işsiz ve şiddete meyilli baba ve Alman asıllı terzi bir annenin çocuğu olan Charles Bukowski, içinde yaşadığı aile ve toplumun izlerini üzerinde taşıyıp şiddete yönelmiş zararlı ve ağır ruhsal sorunlar içinde büyüyüp psikolojisinin etkilerini uzun yıllar boyunca sürdürmüştür.

Sanat ve edebiyat eğitimi aldığı üniversiteyi 1 yıl okuduktan sonra bırakmıştır. Günlük olarak kazanabileceği yerlerde çalışmış ve babasına duyduğu öfke ile paranın önemli olmadığı düşüncesi için çabalamıştır. Alkol ve kumar bağımlısı olan Bukowski, bu hayatında çok şiddete maruz kalmış, zaman zaman hayati tehlikeler atlatmıştır. Hayatında artık düzen isteyen Bukowski, bir postanede işe başlayıp yazarlığa 10 yıl ara vermiştir.

Edebi Hayatına Başlangıcı

Geçirdiği ölümcül ülser hastalığının ardından, hayatında müthiş bir dönüş yaparak hastaneden taburcu olduktan sonra bir daktilo alıp yazmaya başlamış, böylelikle yazarlık ve şairlik hayatına adım atmıştır. Yazdığı çeşitli öyküleri dergilere göndererek edebiyat hayatında yer bulmaya çalışmış fakat her defasında ret cevabı almıştır.

Sonrasında küçük bir yayınevinin düşük ücrette çalışma teklifini kabul etmiş, postane memurluğundan istifa edip yazarlık yaşamına geçmiştir.

Eserleri

74 yıllık hayatına tam 45 kitap sığdıran Charles Bukowski, kitaplarında yer vermediği 100’ün üzerinde öykü, deneme ve şiir kaleme almış, daha ölmeden çok istediği ünlü edebiyat yazarları arasına girerek hayatından sıklıkla söz ettirmiştir.

Edebi Kişiliği

Gençlik yıllarında başlayan ruhsal sorunları, düşkünlükleri ve alkol bağımlılığı ona sık sık sorunlar ve düzen tanımaz kişiliği yalnızlık, mutsuzluk ve karamsarlık duygularını yaşatmıştır. Ancak buna rağmen adından sıkça söz ettirip edebiyat tarihinde yerini almayı henüz ölmeden başarmıştır.

Özel Hayatı

Baskıcı, kaba ve şiddete meyilli kişiliğiyle, zengin kadınların odak noktası olmuş; bu da onu alkolden, kumardan ve diğer alışkanlıklardan kopamayacak haddeye getirmiş olsa da, edebi kişiliği sayesinde çevresindeki insan sayısı giderek artmıştır.

Hayatı boyunca birçok evlilik ve ilişki yaşayan Bukowski, 1985 yılında son kez evlenip liman şehri olan San Pedro’ya taşınmıştır. 

Ölümü

Charles Bukowski, Pulp isimli romanını bitirdikten sonra omurilikten başlayan lösemi sebebiyle, 1994 yılında Kaliforniya’ya gitmiş fakat tedavilerden sonuç alamayarak 9 Mart 1994 tarihinde ölmüştür.

‘Postane’

Yaşadığı hastalık neticesinde postane memurluğunu bırakarak yazmaya başladığı, memurluk yılları ile ilgili yazdığı ilk kitaptır ve adını bu kitap ile duyurmaya başlamıştır.

‘Factotum’

Ailesinin durumu ve babasından gördüğü baskılardan dayanamayıp evinden kaçtıktan sonra yaşadıklarını ve kendisini anlatan en iyi kitabıdır.

‘Sarhoş Çal Piyanoyu, Vurmalı Çalgı Gibi, Parmaklar Biraz Kanamaya Başlayana Dek’

Charles Bukowski’nin kaleme aldığı, 1979 yılında basılan bu kitap, 2001 yılında Avi Pardo tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Kitap, yazarın Türkçeye çevrilen 18. kitabıdır.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Onurcan Dedeoğulları

Onurcan Dedeoğulları

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.