6 Aralık 2021

10 Maddede Mr. Magic ya da The Turkish Prince: Semih Saygıner

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Kısaca Semih Saygıner

12 Kasım 1964 tarihinde, Adapazarı’nda doğan Semih Saygıner, dünyanın en başarılı profesyonel 3 bant bilardo oyuncularından biridir.

Dünyada Bay Sihir (Mr. Magic) ve Türk Prensi (The Turkish Prince) lakaplarıyla tanınan Saygıner, 28 Kasım – 4 Aralık 2021 tarihleri arasında, Mısır’ın Şarm El-Şeyh şehrinde düzenlenen 3 Band Dünya Kupası’nda 7. kez dünya şampiyonu olmuştur.

semih saygıner

Çocukluğu ve İlk Gençlik Yılları

1978 yılında ebeveynlerini trafik kazasında kaybeden Saygıner, bu trajik kazanın ardından lise öğrenimini yarıda bırakmıştır.

Bilardo oynamaya da aynı dönemde başlayan Saygıner, 1981 yılında İstanbul Bilardo Şampiyonası’na katılmış ve şampiyonadan birincilikle ayrılmıştır.

Bilardo dünyasında isminin duyuluşu ise, 1988 yılında Türkiye’de düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından ünlü bilardo sporcularının katıldığı bir gösteri turnuvasında gösterdiği performans sonrasında olmuştur.

1991 – 1993

1991 yılında, German Open Turnuvası’nda ve İstanbul Efes Pilsen Grand Prix’de gösterdiği başarılarla isminden söz ettiren Semih Saygıner, 1992 yılında Berlin Dünya Şampiyonası’nı dünya 8.’si olarak tamamlamıştır.

1993’te ise, Berlin’de dünya 3.’sü olmuş ve Dünya Klasmanında altıncılığa kadar yükselmiştir.

semih saygıner

İlk Dünya Kupası

1994 yılında Belçika’da düzenlenen Gent Dünya Şampiyonası’nı birincilikle tamamlayan Saygıner, ilk Dünya Kupası’nı kazanmıştır.

Bu başarısıyla Dünya Klasmanında üçüncülüğe yükselmiştir.

Aynı yıl (daha sonra yeniden kırılan) iki dünya rekoruna imza atmıştır: 45 sayı 11 vuruş – 4090 ortama (3 set) ve 50 sayı 14 vuruş – 3571 ortalama (3 set).

1994 ve sonrası

1994 yılında, dünyanın en önemli ligi kabul edilen Hollanda Takımlar Ligi’ne transfer olan Saygıner, çok sayıda başarıya ve onlarca şampiyonluğa imza atmıştır. Ayrıca çeşitli mecralar tarafından birçok kez yılın sporcusu ödülüne layık görülmüştür.

Semih Saygıner Istakaları

Dünyanın en büyük ıstaka üreticisi Longoni (İtalya), 2009 yılında dünyanın en pahalı seri üretim ıstakalarını Semih Saygıner adına üretmiştir.

Özel Vuruş Teknikleri

Saygıner’in, ‘Semih Saygıner Magic Shots’ (Semih Saygıner’in Sihirli Vuruşları) ismiyle bilardo literatürüne geçmiş 42 özel vuruş tekniği bulunmaktadır.

Semih Saygıner

2014 ve sonrası

2006’dan sonra uluslararası arenaya ara veren Saygıner, 2014 yılının Eylül ayında yeniden dönüş yapmış ve 2015 yılında Türkiye 3 Bant Bilardo ve Türkiye Milli Şampiyonu olmuştur.

2016’da Fransa’da düzenlenen Dünya 3 Bant Bireysel Bilardo Şampiyonası’nda üçüncülüğü elde eden Saygıner, ilerleyen yıllarda da başarılarına ve derecelerine yenilerini eklemeye devam etmiştir.

Sporun dışında…

Semih Saygıner profesyonel spor hayatının yanı sıra oyunculuk ve müzikle de yakından ilgilenmektedir.

Zeytin Dalı, Hacı, Bekarlar ve Aşk Yakar dizilerinde oyuncu; Airfel, Türk Patent Enstitüsü, Arçelik ve Lassa reklamlarına marka yüzü olarak karşımıza çıkan Saygıner, 2011 yılında Gizli Aşk isimli albümünü yayınlamıştır.

Bunların yanı sıra başarı hikayesiyle üniversitelerde ve özel organizasyonlarda konuşmacı olarak yer almaya devam etmektedir.

Türkiye Bilardo Tarihindeki Yeri

Ülkemizde bilardonun tanınması, yaygınlaşması ve sevilmesinde büyük bir rolü olan Saygıner, Türkiye’de bilardonun federasyon haline gelmesini sağlayan kişilerden biridir. Ayrıca 1996-97 yılları arasında bilardo federasyonunun başkanlığını da üstlenmiştir.

Not: Listemizde yer alan bilgilerin, fotoğrafların ve videoların kaynağı Semih Saygıner’in resmi web sitesidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.