9 Ağustos 2022

Erdal Demirkıran’ın Sadece Aptallar 8 Saat Uyur Kitabından Yaşama ve Uyumaya Dair 10 Alıntı

Betül Baran

~5dk

Uyku hepimiz için çok önemli bir ihtiyaç fakat dengeli olduğunda. Çünkü gereğinden fazla uyumak bize faydadan çok zarar getirebilir. Hepimizin ideal uyku süresini bulup verimli zamanlar geçirmesi dileği ile…

15 seneni çocukluğunda geçiriyorsun. Sorsam bir şey hatırlamazsın. 15 sene ıvır zıvırla. Saçma sapan televizyon programları, sanal alemde garip arayışlar, işe yaramaz oyunlar… Etti 30. Sen 30 yaşındasın. İnsanın ortalama yaşı 60. Günde 8 saati uykuda geçirsen 20 yıl. 30 yıl daha eklersek 50 yıl çöpte. 10 yıl topu topu yaşıyorsun.


… Demek ki sadece az uyumak da bir marifet değildi. Uykunu kaçıran o şey de çok önemliydi ama mühim olan bir şey vardı: Yaptığın iş ne olursa olsun büyük düşüneceksin.

Uykunu kaçırıyor hedefin. Geceni gündüzüne katıyor, çalışıyorsun. Aya gelip ayak izini bırakıyorsun. Sonra sana aya çıkan ilk insan diyorlar  (Neil Armstrong). Herkes şaşırıyor. Bunu nasıl yaptığına hayret ediyorlar. Sen gülümsüyorsun sadece. Neden şaşırdıklarını anlamıyorsun bile. Hiç kimse senin en büyük sırrının çalışmaktan başka bir şey olmadığını tahmin edemiyor.

Sadece bir ay ömrün kalsaydı, sence yine günde 8 saat mi uyurdun? Ya son bir ayın kaldıysa? Sanırım bilmiyorsun ama ölüm her zaman baş ucunda.

Her anını final kabul etmen lazım. Çoban olman ya da devlet başkanı olman bir şeyi değiştirmez. İşinin adı ne olursa olsun, yaptığın her işi final kabul etmen lazım. Öldüğünde birisi sana: “En son ne yapıyordun?” dese, uyuyordum demek seni utandırır mıydı? Yaptığın her şeyi son kez yapıyormuş gibi düşün ve öyle de yaşa.

Senin daha iyi olduklarını zannettiğin insanlar sadece bu süreyi daha iyi kullanıyorlar. Gün herkes için 24 saat, daima 24 saat. Senin yerinde olmak istediğin o insanlar çok kazanmaya odaklanıyorlar ve sadece onu elde etmek için çalışıyorlar. Seni tutan ne?

Aklını başına topla, bu beyin senin! Onu yastığa, yorgana yapıştırıp uyumaktan kurtul ve hayatını değiştir. Sen kendin için bir şey yapmazsan; ne ben ne de bir başkası senin için hiçbir şey yapamaz. Artık işlerini ertelemekten vazgeç. Söylediklerini şimdi yapmalısın.

Güneş senin için doğar, her sabah dünya belirli bir hızda sadece senin için döner. Ağaçlar senin için oksijen üretir, dünyanın üçte ikisi senin için sularla kaplı. Yani senin hayatını devam ettirmen için bütün bu her şey.

Ama sen buna inanmadığın sürece dal kıpırdamaz senin için.

Daha iyi ve verimli uyku için öneriler:

  • Uykun gelmeden yatağa gitme.
  • Uyumadan önce en az 2 saat bir şey yeme.
  • Müzik dinleme, televizyon izleme.
  • Sabah güneş doğmadan önceki 5 saat özeldir. Dinlenmiş olmanı sağlar.
  • Fazla kıvrılarak uyuma.
  • Öğlen 30 dakika uyu.
  • Uykunu yavaş yavaş azalt.

Firavun Keops’un ağzından: “Uyumaya çekiliyorum.”  ifadesi hiç çıkmamış. Uykusu geldiğinde: “Düşünmek için yalnız kalmam lazım.” diyor ve odasına çekiliyormuş.

Uyumayı bir acizlik göstergesi olarak kabul ediyor ve kendisine yakıştıramıyormuş.

Aklı başında olan hiçbir insan ömrünün üçte birini yastığa bağışlamaz.

Demek ki, ömür dediğin şey sadece bir andır.

BONUS

Kutuplarda gece uykusu gündüz uykusu yok. İnsanlar gece yorulunca dinleniyorlar.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Betül Baran

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.