6 Mart 2018

İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 İcat

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Ateş

İnsanlığın ilk icadı ya da keşfi.

İnsan, ateşi kontrol altına alıp etkili bir şekilde kullanmayı öğrendikten sonra hem doğanın hem de diğer türlerin üzerindeki hakimiyetini artırdı.

Ateş, kullanılan malzemelerin ve beslenme şeklinin değişmesinde de büyük ölçüde etkili oldu.

ateş

Tekerlek

İnsanlığı, diğer türlerin önüne geçiren en önemli icatlardan biri de tekerlek. M.Ö. 2000’li yıllarda keşfedildiği düşünülen tekerlek, çok sayıda icadın başlangıcı oldu.

Tekerleğin bugün de pek çok sistemin bir parçası olduğunu unutmamak gerek.

tekerlek

Kağıt ve Matbaa

M.S. 2’inci yüzyılda icat edilen kağıt ve 1400’lü yıllarda icat edilen matbaa, bilginin nesilden nesle aktarılmasını, yayılmasını ve çoğaltılmasını sağladı.

Bugün her ne kadar dijital dünya yaşamımızın pek çok alanını kaplamış olsa da, medeniyetin en önemli unsurlarından olan kağıt ve matbaa insanlığın en önemli icatlarından.

kağıt el yazısı

Ayna

Pek çoğumuz aynanın önemli bir icat olduğunu düşünmeyiz. Ancak hayatımızda ne kadar büyük bir rolü olduğunu da inkar edemeyiz.

Ayna, bize kendimizi yansıtmasının yanı sıra hem fiziksel hem de zihinsel pek çok gelişmeye ilham vermiştir.

dikiz aynası

Ampul

Kuşkusuz, ampul insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri.

İlk ampulün mucidi Humphry Davy’nin kısa ömürlü ampulleriyle aynı dönemde Joseph Wilson Swan ve Thomas Edison uzun ömürlü ampulü buldular ve insan yaşamını geri dönülmez şekilde değiştirdiler.

ampul

Sabun

Sabunun ne kadar önemli bir icat olduğunu hepimiz kabul ederiz herhalde.

Sabun, M.Ö. 2800’lü yıllarda Babil’de bulunmasının ardından endüstriyelleşmeyle birlikte tüm evlere girdi.

sabunlar

Teleskop

Uçsuz bucaksız evrende, bugün, yeni yaşamlar ve yaşam alanları keşfetmeye çalışıyoruz. Eğer teleskop olmasaydı bunların hiçbirini hayal edemeyebilirdik.

teleskop

Buhar Makinesi

Buharın bir güç kaynağı olarak kullanılması, M.Ö. 100’lü yıllara kadar uzansa da 1781’de James Watt ilk buhar makinesini modelleyene kadar geçerli bir kullanıma sahip değildi.

Buhar makinesi sayesinde hem seyahat hem de üretim bambaşka bir noktaya taşındı. Buhar, yaşam şekillerimizin yanı sıra dünya düzeninin değişmesinde de etkili oldu.

buharlı tren

Buzdolabı

1755 yılında William Cullen’in, yiyecek ve içecekleri serin tutmak için icat ettiği buzdolabı onlarca yıl içinde büyük değişimler geçirdi. 1913 yılında ise, evlerde kullanılabilecek tam fonksiyonlu ilk buzdolabı ortaya çıkmıştı.

buzdolabı kapağı

Mekanik Hesap Makinesi

Mekanik hesap makineleri, modern bilgisayarların temel tasarımıyla benzer şekilde çalışır. 17. yüzyılda icat edilişinin ardından bilim insanlarının karmaşık hesaplamaları yapmalarına yardımcı olan mekanik hesap makineleri, aynı zamanda insan hatalarını en aza indirmiştir.

Modern bilgisayarların temeli olan mekanik hesap makineleri, ayrıca roketler, uydular ve televizyon gibi çok sayıda elektronik cihazın da ilham kaynağıdır.

mekanik hesap makinesi

BONUS

İnternet

İnsanlık tarihini değiştiren icatlar arasında en önemlilerinden biri de, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan internet. Bilgisayar ve cep telefonları gibi cihazların önemini artıran internet, teknolojik gelişmelere de ivme kazandırdı.

internet

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.