23 Mart 2021

Çok İhtiyacımız Olsa da, Türkçede Karşılığı Olmayan 10 Almanca Kelime

Eylül Gevrek

~3dk

Torschlusspanik

Tam çevirisi ‘kapı kapanıyor paniği’ olan bu sözcük, bir kişinin yaşlandıkça hissettiği; zamanın hızla geçtiğini ve yaşamdaki olanakların tükenmeye başladığını hatırlatan korkuyu ifade ediyor.

yaşlılık almanca kelime

Kummerspeck

Almancada kader, üzüntü yağlanması olarak da bilinen kummerspeck, moral bozukluğu gibi duygusal durumlarda aşırı yeme sonucu alınan kilolar için kullanılıyor.

Weltschmerz

Sözcük, dünya anlamına gelen ‘Welt’ ile ağrı anlamına gelen ‘Schmerz’ kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. İnsanın içinde olduğu dünya ile yaşamak istediği ideal dünya arasındaki uçurumdan kaynaklanan sıkıntı ve depresyonu ifade eder.

Kelimenin, Olympos’a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılan Atlas’ın derdine tercüman olduğunu söyleyebiliriz.

kadın depresyon

Schadenfreude

‘Schaden’ zarar, ‘Freude’ ise sevinç anlamına geliyor. Sözcük, birinin kötü duruma düşmesinden duyulan sevinci anlatıyor.

Erklärungsnot

Erklärungsnot, ‘açıklama’ ve -en ideal çeviri olarak- ‘ihtiyaç’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bir konuşma sırasında, ufak bir zaman diliminde kendinizi açıklamak zorunda kaldığınızı düşünün. Soğuk soğuk terleyip de, ne diyeceğinizi bilemediğiniz o an, işte bu kelimenin tam olarak karşılığı.

online meeting

Vergangenheitsbewältigung

Geçmişin üstesinden gelmede çekilen zorluk anlamına gelir. Hayatın her alanında kullanılabilse de, Doğu Almanyadaki politikacılar tarafından kullanılınca bilinirliği artmıştır.

Treppenwitz

Bu terim, Fransızcadaki “L’esprit de l’escalier” ifadesinden geliyor. Türkçeye çevrildiğinde ‘merdiven şakası’ anlamına gelen Treppenwitz’in anlatmak istediği ise; geçmişte, örneğin bir tartışma sırasında söylediğiniz ve sonradan söylememeniz gerektiğini anladığınız durumlar. Yani ‘keşke söylemeseydim’ dediğiniz şeyler ‘treppenwitz’ sözcükler oluyor.

regret woman

Ohrwurm

Birebir çevirisi ‘kulak kurdu’ olan bu sözcük, gün boyu dilimize takılan, kafamızda çalan şarkıyı ifade etmek için kullanılıyor.

Sandkastenfreund

Sandkastenfreund, çocukluğunuzdan beri tanıdığınız, uzun soluklu dostunuz için kullanabileceğiniz bir sözcük. Tam çevirisi ‘kum sandığı arkadaşı’.

almanca kelime dost arkadaş

Fremdschämen

Son yıllarda kullanmaya başladığımız ‘Cringe’ İngilizce kelimesinin Almanca karşılığıdır. Bahsi geçen kişi, ne kadar utanç verici bir durum içinde olduğunu farkında değilken sizin bunu görerek hissettiğiniz, neredeyse korkuya varan şaşkınlık anlamına gelir. Eminim bu duyguyu çok yaşadığımız halde Türkçede bir karşılığının olmayışı size de tuhaf geliyordur.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Eylül Gevrek

Eylül Gevrek

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.