3 Mart 2024

Paganizmde Bayram ve Ritüeller

Nazan Avcı

~5dk

Paganizm, geçmişte Hıristiyanlık öncesi dinleri tanımlamakta kullanılmakta iken günümüzde, çok geniş anlamda, bildiğimiz tek Tanrıcı dinlerin dışında kalan, ancak evrensel kutsal bir gücü kabul eden doğa tabanlı eski inançları anlatmak için kullanılmaktadır.

Paganizm ile ilgili daha detaylı bilgiye Doğanın Bütünlüğüne ve Kutsallığına Saygı: Paganizm yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Paganlarda yeni yıl ve diğer bayramların kutlanması, döngüsel zamanın devam etmesinin, aynı zamanda yaşamın sürekliliğinin kutlanışıdır. Bu bağlamda ritüellerin de şimdiki zamanda değil kutsal zamanda gerçekleştiğini düşünmek gerekmektedir. Ritüelden amaç da zaten kutsal mekân ve kutsal zamanda Tanrılarla bir olarak eskiden meydana gelmiş yaradılışın tekrarlanmasıdır.

Bu bayram günlerine kısaca bakacak olursak;

Samhain

Sowen diye telaffuz edilen Samhain, 31 Ekim – 1 Kasım tarihleri ne denk düşer ve pagan takviminde önemli bir yer tutmaktadır. Kelt ve Germen toplumlarında farklı bir yeri olan Samhain, Germenlerde ölüm ile alakalı iken Kelt kültüründe yeni başlayan karanlık günleri hatta yeni gelecek yılı sembolize eder, soğukların ve karanlığın başladığı gündür.

samhain

Yule (Kış Gündönümü)

Pagan inancına sahip birçok topluluk için Yule, 21 Aralık’ta kutlanmaktadır ve kuzey yarım kürenin birçok yerinde yılbaşı olarak da kabul edilir. Yule, günlerin kısalmasının durması ve en uzun gecenin yaşanması ile akabinde günlerin uzamaya başlaması, güneş günlerinin yeniden gelmesi olarak kabul edilmiş ve takvim başlangıcı olarak alınmıştır. Pagan topluluklarında coşkuyla kutlanan Yule, günümüzde Noel’e hatta Yılbaşı’na kaynaklık etmiştir.

yule

İmpolc

Pagan takviminin bayramlarından biri de, 31 Ocak – 1 Şubat’ta kutlanan İmpolc’tur. Koyunların kuzu vermesine bağlanan bu bayram aslında yavaş yavaş kıştan çıkmanın da kutlandığı bir bayramdır.

impolc
Görsel Kaynağı

Ostara (İlkbahar Ekinoksu)

Kuzey Yarımkürenin birçok topluluğu için önemli olan ilkbahar ekinoksu birçok kültürde yazın gelişi olarak kutlanmış hatta yılbaşı olarak da kabul edilmiştir. Ostara’dan Nevruz’a kadar farklı isimler alan bu özel gün, en önemli pagan bayramlarından biridir.

ostara

Beltane

Paganizm içinde yaz ve ışık bayramlarından biri olan ve 30 Nisan – 1 Mayıs’ta kutlanan Beltane, en eski bahar bayramlarından biridir. Günümüzde de Bahar Bayramı olarak kutlanan bu özel gün, Kuzey ülkelerinde önemli kutlamalara sahne olmaktadır. Türk kültüründeki Hıdırellez de bu tarihe yakın olmakta ve Hızır günlerini başlatarak yılı yaz ve kış olarak ikiye bölerek tarım mevsiminin açıldığını bildirmektedir.

beltane

Litha (Yaz Gündönümü)

En uzun günlere denk gelen, yerine göre 21 ile 23 Haziran tarihleri arasında kutlanan bir bayramdır.

Lughnasadh (Lammas)

31 Temmuz – 1 Ağustos’ta kutlanan bu bayram, baharda atılan tohumların yeşerdiği ve ürünün alındığı zamandır. Aynı zamanda güneşin en sıcak zamanlarında da denk düşer, Işık Bayramı olarak da kutlanır.

Mabon

Aslında sonbahar ekinoksudur.  Yaklaşık olarak 21 Eylül’de kutlanır. Gündüz ile gecenin eşit olmasından sonra kış karanlığının egemen olacağını bildirir.

mabon

Bu bayramlar görüldüğü üzere takvime ve Kuzey Yarımkürenin önemli günlerine bağlı bayramlardır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Nazan Avcı

Nazan Avcı

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.