1 Şubat 2023

10 Maddede Erdal Beşikçioğlu’nun Yönetmen Koltuğunda Oturduğu ‘Küvetteki Gelinler’ Oyunu

Özge Topuz

~3dk

Dram türündeki Küvetteki Gelinler oyununda Bessie karakterini Hazal Türesan, Margaret’i Selin Zafertepe ve Alice’i Naz Göktan canlandırıyor.

Küvetteki Gelinler

Bu üç kadının ortak noktaları, aynı adam tarafından kandırılıp boğularak öldürülmeleri. Bu kadar hassas bir konudan bahsetmesine rağmen ağır bir dramdan ziyade, gerçekçi ve yer yer komik olan oyunda, özellikle Margaret’in söylemleri ve taklitleri, seyirciyi güldürmekten geri bırakmıyor.

Bu üç kadının hayatlarının bir başkası tarafından ellerinden alındığının hikayesi, tiyatro sahnesinde eşine az rastlanan bir sahne tasarımı içinde, su dolu küvetlerde, masumluklarının sembolü olan beyaz gelinlikleri ile sergileniyor. Ayrıca oyun, izleyicinin ilgisini kaybetmeden yüksek bir tempoda akıyor.

Gelinlikler gibi beyaz olsa da bu üç kadına bir nevi mezar olan su dolu küvetlerin üzerinde dans eden oyuncular, dar alanda neredeyse oyun boyunca ıslak kalarak hikayelerini anlatıyorlar. Bu da, izleyicide oyunun akılda kalıcılığını artıran çarpıcı bir etki bırakıyor.

Erdal Beşikçioğlu yönetmenliğindeki oyunda, aynı talihsizliğe mahkum üç kadının trajik hikayesi, izleyiciyi germeyen sürükleyici bir akışa sahip.

1915’de İngiltere’de küvette boğularak öldürülen üç kadının hikayesini kaleme alan üç yazar ise; Beth Graham, Charlie Tomlinson ve Daniela Vlaskalic.

İlk olarak 2021’de İstanbul’da sahnelenen eserin en büyük özelliklerinden biri, her biri farklı isim ve karakterlere sahip olsalar da her üç kadının da toplumun kadına bakış açısını gözler önüne seren karşılaştıkları baskı ve eşitsizlikler.

Bu anlamda oyun, günümüzde hâlâ toplumun yarası olarak var olan kadına şiddeti, öldürülen üç kadın üzerinden ele alıyor ve özneler değişse de hâlâ kadının en büyük sorunlarından birinin karşılaştığı şiddet olduğunu hatırlatıyor.

Erdal Beşikçioğlu’nun kurucusu ve genel sanat yönetmeni olduğu Tatbikat Sahnesi’nde sahnelenmeye devam eden eserde, karakterler toplumda kabul görmek adına evleniyor. Ve aslında istedikleri tek şeyin sevilme arzusu olduğu izleyiciye derinden hissettiriliyor.

Imany’nin seslendirdiği çaresiz bir aşığın gözünden sevme ve sevilme arzusunu ve sevdiğini kaybetme korkusunu anlatan If You Go Away şarkısı ise, oyunda yer alan şarkılardan birisi olarak adeta gelinlerin çaresiz ama umutlu yanlarının bir sembolü.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Özge Topuz

Özge Topuz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.