5 Kasım 2020

Cinsel Sapkınlık (Parafili) Bozuklukları

Melike Dila Bulunmaziz

~6dk

Parafili Nedir?

Parafili, cinsel uyarılmanın ve hazzın alışılmamış cinsel davranışlarda bulunulmasıyla edinilen sapkın bir davranıştır. Bir parafili, belirli bir nesneyi (örn. çocuklar, hayvanlar ya da iç çamaşırları) veya belirli bir davranışı (örn. kendini teşhir etme, acı çektirme) içerebilir. Parafilik bireyler için, parafilik uyaranın varlığı ya da hayali, cinsel uyarılma için yeterli olabilir. 

Parafili tanısı için, kişinin en az altı ay süreyle insan dışındaki nesneler, kişinin kendisinin, partnerinin, çocukların veya onay vermeyen diğerlerinin acı çekmesi ve aşağılanmasını içerecek şekilde yineleyen, yoğun uyarıcı fantezilerinin, cinsel dürtülerinin veya davranışlarının bulunması gerekmektedir. 

DSM (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders / Mental Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı), parafili bozukluklarını uyarılma kaynağına göre ayırır. 

art fetişizm cinsel sapkınlık bozuklukları parafili

DSM-5’e dahil edilen parafili bozukluklar:

DSM-5 Tanıları

Fetişizm Bozukluğu

Cinsel Çekim Objeleri

Cansız bir obje ya da vücudun genital olmayan bir parçası

Pedofili Bozukluğu

Çocuklar

Gözetlemecilik Bozukluğu

Şüphelenmeyen kişileri soyunurken ya da seks yaparken izlemek

Göstermecilik Bozukluğu

Birinin, istekli olmayan bir yabancıya genital organını göstermesi

Sürtünmecilik Bozukluğu

Şüphelenilmeyen bir kişinin cinsel olarak dokunması

Cinsel Sadizm Bozukluğu

Acı vermek

Cinsel Mazoşizm Bozukluğu

Acı duymak

Fetişizm Bozukluğu

Fetişizm bozukluğu, cinsel uyarılma için cansız bir objenin ya da vücudun genital olmayan bir bölgesinin esas alınmasıdır. Giyim (özellikle iç çamaşırı), deri, ayakla ilgili objeler (çoraplar, topuklu ayakkabılar) en yaygın fetişlerdir. Cansız objelerin yanında bazı kişilerde saç, tırnak, eller gibi cinsel olmayan bölgelerde zorlayıcı bir çekim vardır, karşı koyamazlar. Bu fetişlere karşı tekrarlayan, güçlü bir cinsel dürtü yaşarlar fakat erotik odağın derecesi önemlidir. Bazıları bu fetişler olmaksızın uyarılma yaşamadığı gibi bazılarında ise sıradan bir çekimdir. Fetişizm bozukluğu olan kimseler genellikle erkektir. 

high heels

Pedofili Bozukluğu

Bir yetişkin, ergenlik öncesi ya da ergen bir çocukla cinsel ilişki yaşayarak cinsel tatmin olduğunda veya cinsel ilişki yaşamak için yoğun ve tekrarlayan arzu duyduğunda tanılanır. Bazen çocuğun kafasına temas ederek tatmin olurken bazen cinsel organına dokunmak isteyebilir veya içine girme teşebbüsünde bulunabilir. Pedofili bozukluğu olan kimseler fiziksel bir güç nadiren kulanıldığı için kurbanı zorladığını genellikle inkar eder.

Gözetlemecilik Bozukluğu

Şüphelenmeyen kişileri, çıplak veya cinsel ilişki sırasında izleyerek uyarılmaya, tatmin olmaya denir. Gözetlemeci kimseler, dikizlemeyi sonradan hatırlayıp mastürbasyon yaparak veya gözetlediği kişiyle ilgili bir fantezi kurarak orgazm olurlar. Kendisi için soyunan kişiyi heyecan verici bulmadığı gibi genellikle kurduğu fantezilerin sonunda gözetlenen kişiyle irtibata geçmez. Daha çok ergenlikteki erkeklerde görülür.

gözetlemecilik parafili

Göstermecilik Bozukluğu

İstekli olmayan bir yabancıya, bazen bir çocuğa, tekrarlayan bir şekilde cinsel organını tatmin olmak amacıyla göstermeye yoğun istek duymaktır. Göstermeci, karşıdaki kişiyi şoke etmek ve utandırmak ister. Gözetlemecilik bozukluğunda olduğu gibi, yabancıyla iletişime geçmek için nadiren girişim gösterirler. Teşhir dürtüsü çok baskındır, ayrıca aynı yerde birçok kez tekrarlanabilir. 

Sürtünmecilik Bozukluğu

Şüphelenmeyen bir kişiye cinselliğe yönelik dokunmayı içerir. Sürtünmecilik bozukluğu olan kimse, kadının göğsünü ve cinsel organını okşayabilir veya penisini kadının vücuduna temas ettirmek ister. Genellikle kaçışın kolay olduğu kalabalık yerlerde ortaya çıkar. Diğer parafililer ile birlikte görüldüğünü söylemek mümkündür.

touching glass hand

Cinsel Elezerlik (Sadizm) ve Cinsel Özezerlik (Mazoşizm)

Sadizm, fiziksel veya psikolojik acı çektirme kaynaklı cinsel açıdan tatmin olmaya duyulan yoğun istektir. Mazoşizm ise, fiziksel acıya veya aşağılanmaya maruz kalarak cinsel açıdan tatmin olmaya duyulan istektir.

Diğer insanlar için cinsel aktivitenin içinde yer alan bir eylemken, sadist ve mazoşist kişiler bu şekilde orgazm olabilirler. Uygulamaları farklı şekilde olabilmektedir ve bunlar (asfiksifili (kendi kendini boğma durumu), kırbaçla vurulmak, dayak yemek, üstüne dışkı yapılması ve işenmesi, tasma takmak, köpek gibi havlatmak, vb.) fiziksel köleliği ve sahipliği içerir.

parafili sadizm mazoşizm
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Melike Dila Bulunmaziz

Melike Dila Bulunmaziz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.