20 Ekim 2017

10 Maddede İnsanlık Tarihinin En Üretken Mucidi: Kia Silverbrook

 İsmi çok bilinmese de, 1958 yılında doğan Kia Silverbrook, sahip olduğu patent sayısına göre dünyanın en üretken mucitlerinden ve bilim insanlarından biri kabul ediliyor.

 Büyük küçük çok sayıda ürün geliştirmiş olan Silverbrook, aynı zamanda ‘her şeyin mucidi’ olarak da anılıyor.

 Aldığı patentlerle, Thomas Edison’u geride bırakarak dünyanın en üretken mucidi kabul edilen Shunpei Yamazaki’yi 2008 yılında geçmiştir.

 1994 ile 2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nden 4700’ü aşkın patent almıştır. Dünya çapında toplam 10.000’e yakın patenti bulunan Silverbrook, henüz onaylanmamış çok sayıda patent başvurusuna da sahip.

 Patentleri dijital kağıtlar, internet, elektronik, mekanik, kimya, DNA teknolojileri, MEMS, dijital müzik sentezi, sıvı kristal ekranlar, LCD, robotik, 3D baskı ve VLSI gibi günümüzü şekillendiren pek çok alanı kapsıyor.

 Bilgisayar grafiği, fabrika otomasyonu, moleküler elektrik, MEMS cihazları, video ve audio yapımı, internet yazılımı, genetik analizi, güvenlik mürekkepleri, etkileşimli kağıtlar, bilimsel bilgi işlem, dijital baskı, içerik yönetimi ve fotovoltaik güneş pilleri gibi çeşitli alanlarda icatlar üreten ve geliştiren Silverbrook, aynı zamanda çalıştığı alanlarla ilişkili çok sayıda şirketin de kurucusudur.

1977 yılında ilk polifonik sayısal örnekleme sentezcisi Fairlight CMI’yı geliştiren Fairlight Instruments’da çalışmaya başlamıştır. Fairlight Instruments’da 1984 yılında piyasaya sürülen, gerçek zamanlı video efekt kabiliyetine sahip Fairlight CVI ismini taşıyan bilgisayarı icat etmiş ve geliştirmiştir.

 1985 yılında Fairlight Instruments’dan ayrılarak Inmos çevirici kullanan paralel işlemci ve bilgisayar grafik şirketi olan Integrated Arts’ı kurmuştur.

 1990 yılında, Canon Information Systems Research Australia (CiSRA)’yı kurmuş ve 1994 yılına kadar şirkette Genel Müdür olarak görev yapmıştır.

1999 yılından itibaren Netpage’in kurucusu ve CEO’su olarak çalışmalarına devam etmiştir.

 Silverbrook, tüm bunların yanı sıra standart bir akıllı telefon kullanarak DNA’dan birçok hastalığı analiz edebilen bir tıbbi tanı cihazı olan KeyLab’in geliştiricisi, Geneasys’nin kurucusu ve başkanıdır.


Yorumlar

E-bültenimize kaydolun.